× Pojďte do toho s námi.

Adamová: Jsme pro euro, ochranu přírody a právního státu

25. 11. 2019

Předsedkyní TOP 09 se v neděli stala Markéta Pekarová Adamová. Podle ní je strana nyní sjednocená a silnější, v průzkumech se ale dlouhodobě pohybuje kolem 5% hranice a vstup do příští sněmovny vůbec nemá jistý. Co voličům na straně vadí?

„TOP 09 v poslední době ztratila svou čitelnost. Chci, aby si s námi voliči spojovali, že jsme pro euro, ochranu přírody a kvalitní a moderní vzdělání. Že jsme tu pro živnostníky a že bráníme právní stát. To je základ, který nás jasně definuje,“ deklaruje Pekarová Adamová.

Nová předsedkyně chce navázat na práci svého předchůdce Jiřího Pospíšila, kterému se podařilo stranu konsolidovat a obnovit spolupráci s hnutím STAN.

Propojovat ale chce i další demokratické politické síly – KDU-ČSL, ODS a v případě prezidentských voleb také Piráty.

„Upínám se zejména ke sněmovním volbám, abychom byli schopni spolupracovat a kandidovat v koalici,“ uvádí s tím, že je zatím předčasné mluvit o tom, jestli půjde o širokou opoziční platformu, nebo jen o spolupráci s jedním subjektem.

Neobává se ani tzv. aditivního kvora, které zvyšuje procentní hranici pro vstup do sněmovny v případě koalic: „Vůbec mě to neděsí. Musíme si přeci věřit, že jsme schopní nabídnout tak dobrý program a skvělé kandidáty, že nebude pochyb o zisku 10 %.“

Pekarová Adamová chce přijít s programem zaměřeným na budoucnost – kritizuje premiéra Andreje Babiše (ANO), že dělá pouze krátkodobá opatření. „Za 6 let, co tady tato vláda je, nepřipravila jedinou z potřebných reforem,“ podotýká.

Pokud jde o konkrétní témata, jedním z nich je například ochrana přírody. Co ale říká na to, že totéž mají v programu i další strany?

„Ostatní to mají v programu z povinnosti, ale když přijde na konkrétní činy, tak kvůli malicherným zájmům hlasují proti ní – například když se v minulém období řešil Národní park Šumava.“

Připouští, že v oblasti změn klimatu mezi stranami – v tomto případě s ODS – existují rozdíly. Demokratické politické strany prý ale mají společný cíl v ochraně právního státu a polistopadového vývoje, například pokud jde o útoky na veřejnoprávní média ze strany nedemokraticky smýšlejících politiků.

Slovákům euro pomohlo

TOP 09 prosazuje přijetí společné evropské měny. „Jsme dlouhodobě připraveni začít s rozhovory o přijetí eura. Máme co dohánět i pokud jde o diskuzi s občany, která byla zanedbávaná,“ míní Pekarová Adamová.

Prostor podle ní už před lety opanoval bývalý prezident Václav Klaus, kterého označuje za odpůrce nejen eura, ale i celé Evropské unie.

„Pro nás není žádná jiná alternativa. Unie představuje bezpečný prostor pro život a jde o ekonomicky nejsilnější subjekt na světě,“ zdůrazňuje poslankyně.

Proti euru jsou ale zhruba dvě třetiny občanů. Proč by měli změnit názor? „Slyšet jsou jen odpůrci. Zastánci přijetí nemají dostatečně silný hlas, ale postupně se to mění. Na příkladu Slovenska vidíme, že společná měna jim neuškodila, naopak pomohla. Měli bychom to mít na zřeteli,“ vyzývá.

Zdroj: Český rozhlas Plus, Interview Plus, 25.11.2019

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Markéta Pekarová Adamová
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2021  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme