× Pohněme s tím. Společně!

Válek: Vláda se bohužel chová jako skupina surikat, které propadly panice

10. 3. 2020

Karanténa není projevem paniky, ale naopak racionální krok, zvláště v případě, kdy se člověk vrátí z rizikové oblasti. Infekce COVID-19 má totiž poměrně dlouhé bezpříznakové období, kdy je ale člověk již nakažen a představuje riziko pro své okolí. To je jedna ze záludností této nemoci, a proto ji nelze považovat jen za obyčejnou chřipku.

To ale neznamená, že nejsem kritický. 27. ledna byl virus zaznamenán ve Francii. Už tehdy bylo jasné, že se do ČR dostane. Žádal jsem ministra zdravotnictví o informaci o plánu opatření pro situaci, že se virus rozšíří do dalších zemí EU, do sousedních států a do ČR. Říkal jsem to v televizi, v médiích a na zdravotním výboru Sněmovny. Někteří moji kolegové, koaliční poslanci-lékaři, se mi vysmáli, že se to Parlamentu netýká a Sněmovna že nemůže řešit každou chřipku. Tak jsme nečinností ztratili šest týdnů.

I teď lze přijmout opatření systémově a prospektivně. Je nutné vycházet z toho, co za těch šest týdnů přijali v zemích EU, kde už nákaza je, a zavést ta opatření, která zafungovala.

A opakovaně říkám, že podpoříme vládu v jejích krocích, pokud budou systémové, i když by se jednalo o nepopulární opatření. Přestože nejsme vládní strana, jsme připraveni maximálně podporovat racionální opatření, která zabrání dalšímu šíření infekce. Řadu těchto opatření navrhujeme a diskutujeme v Parlamentu.

Mnohé z našich návrhů se realizují (letáky v angličtině a dalších jazycích, informace, jak si správně mýt ruce, testování doma s výjezdy sanitkou, analyzátory na všechny mikrobiologie, centrální nákup testů bez výběrových řízení…).

Vláda se ale bohužel chová jako skupina surikat, které propadly panice.

Budu do ministra zdravotnictví každý den bušit a chtít po něm plán, systémová opatření a hlavně jasný plán na další dny, týdny a možná i měsíce. Pokud bude nakažených 100, 1000…

Nebudu ale tvrdit, že se vláda nemohla připravit. Měla na to nejméně šest týdnů.

Jak vypadá panika? Panika je vykupování roušek, trvanlivých potravin a respirátorů. A to rozhodně nemá smysl podporovat.

Zodpovědnost a správná reakce je dodržování hygieny, mytí a dezinfekce rukou, v případě nejistoty kontaktování příslušné krajské hygienické stanice. Pokud je člověk nachlazený, měl by zůstat doma.

Zodpovědné je omezit na maximální možnou míru cestování, a to zvláště do oblastí, kde hrozí vyšší riziko nákazy, a dodržovat karanténní opatření. My voliči a členové TOP 09 bychom měli jít příkladem.

Zdroj: Forum24.cz, 9.3.2020

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Vlastimil Válek
Témata:
Zdravotnictví
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme