× Pojďte do toho s námi.

Skalický: Bude Česko dál spolehlivým partnerem?

30. 5. 2018

Spolehlivost je schopnost splnit to, co slíbím. Když jste spolehlivý, tak máte dobrou pověst a vysoké renomé. Jsem rád, že žiji v zemi, která má tento kredit a nedokáži si představit, že by to bylo jinak.

Vláda České republiky schválila v únoru 2015 novou bezpečnostní strategii naší země, ve které doslova říká: Bezpečnost České republiky je více než kdy jindy závislá především na schopnosti zajistit funkčnost multilaterálních mechanismů v rámci NATO a EU. Severoatlantická aliance a funkční systém kolektivní obrany představuje hlavní garanci naší bezpečnosti. Můžeme očekávat, že naše bezpečnostní garance se budou přímo odvíjet od schopnosti plnit naše spojenecké závazky.

Tak. A komunisté nyní dávají vznikající vládě ANO a ČSSD nůž na krk nebo ruku za záda (v případě hlasování o důvěře), pokud by chtěla posílat dál stejný nebo vyšší počet vojáků do zahraničních misí, tedy plnit svoje závazky. Vedou se o tom vážné úvahy, přitom jsou v příkrém rozporu se základním dokumentem, který stanovuje hlavní směry zajištění naší bezpečnosti. Už dost na tom, že Česká republika neplní svůj závazek vydávat dvě procenta hrubého domácího produktu na obranu…

Zvýšení počtu vojáků v zahraničních operacích je klíčové pro udržení naší důvěryhodnosti v rámci NATO. Je to jasný důkaz, že patříme mezi státy, které dodržují své sliby a své závazky. Mimochodem nelze hovořit o tom, že účast našeho kontingentu například v pobaltských státech je méně významná než v jiných zahraničních operacích. Je tomu právě naopak, protože se jedná o členské státy Aliance a ochranu jejich území. Tímto vyjadřujeme svou solidaritu s ostatními členy NATO, připravenost splnit svůj závazek a zájem aktivně chránit hranice států NATO.

Neposílat vojáky nebo jejich dostatečný počet do společných operací NATO znamená, že ztratíme důvěru v rámci Aliance, zhorší se vztahy s dalšími státy, budeme považováni za černé pasažéry, kteří sice chtějí mít výhody plynoucí z členství, ale neplní své závazky, narušíme kredit NATO v mezinárodním prostředí, snížíme kvalitu výcviku našich vojáků, kteří přijdou o znalosti a zkušenosti z misí. A mohl bych pokračovat.

Stojí nám to za to? Chceme riskovat pověst země i její obranyschopnost kvůli zájmu jedné politické strany. Záměrně neříkám které, jenom připomínám, že komunisté tady vládli 40 let a nám mezitím utekl svět a Andrej Babiš? Ano, byl místopředsedou vlády, která je podepsaná pod tou bezpečnostní strategii země, jenž o plnění závazků mluví.

Jiří Skalický, předseda expertní komise TOP 09 pro bezpečnost a obrannou politiku

Zdroj: Echo24.cz, 30. 5. 2018

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Jiří Skalický
Témata:
Bezpečnost, kriminalita a korupce
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram EPP

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2021  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme