Polčák: Euroskeptická hnutí podlamují podporu regionům

Komentář europoslance za TOP 09 a Starostové Stanislava Polčáka

10. 6. 2014

Zatímco v souvislosti s evropskými volbami budou mnozí řešit nízkou voličskou účast, regiony by už měly přemýšlet o tom, jak moc se změní evropská regionální politika. Uplynulou dekádu nepochybně můžeme směle označit za evropsky vstřícnou k samosprávám obecně.

Ačkoli by šly jistě namítnout problémy s uznatelností DPH, s nesmyslně vedenými velikostními hranicemi obcí pro přístup k určitým dotacím (vodovody a kanalizace), pozitivní zkušenosti z evropských podpor regionům výrazně převládají a je to na rozvoji nejen našich obcí a měst znát.

Tento pozitivní trend má v Evropě i své tvrdé odpůrce. Podle nich by se EU měla zaměřit na důsledné naplňování zvyšování konkurenceschopnosti, investování do vzdělání, inovací, případně do udržitelné zaměstnanosti. Regionální podpory jsou v představách těchto ekonomických intelektuálů pomyslným vředem evropské rozpočtové politiky. Unijní směřování v současnosti provází zaklínadlo konkurenceschopnosti podle doktríny Evropa 2020.

S těmito představami budoucího směřování unijní dotační politiky nesouhlasím. Úzké vidění ekonomických stimulů jen v hospodářské sféře je značně omezeným pohledem na cíle unijních politik. Regionální rozvoj představuje jednu z hybných os integrace unijních států. Efekty jsou nejen měřitelné, ale hlavně viditelné v území. Právě díky regionálním projektům si občané EU mohou »sáhnout« na potřebnost unijních dotací. Nejde zastírat, že i tyto toky jsou předmětem rozkrádání a korupce. Přesto trvám na tom, že jejich přínosy převyšují doprovodné nešvary.

Dovolím si tvrdit, že euroskeptická a eurofobní hnutí jsou nebezpečím jak pro další směřování unie, tak zejména pro regionální politiku v celé Evropě. Ta má sloužit k odstranění znevýhodnění, což je princip kohezní politiky. Její kritiky však podpora zaostalejších dráždí a ani země přímých plátců už nechtějí příliš podporovat jednosměrný tok. Paradoxně se tak tito vzájemní odpůrci shodují na podpoře podnikatelů, průmyslu a inovací než na dotacích regionálním směrem. Euroskeptická hnutí podlamují důvěru v myšlenku, že zvyšování kvality života by v Evropské unii mělo mít i svůj odraz v regionech, tedy mimo hospodářsky silná centra.

Mohu též z ekonomických hledisek snášet řadu argumentů, jak regionální politika přispívá k hospodářskému rozvoji. Infrastrukturní projekty v regionech podporují obchod, rozvoj služeb. A to nehovořím o místním podnikatelském prostředí, ale ani o těžko měřitelných efektech, jako je třeba zastavení vylidňování venkova. Prostě země EU nemohou sestávat z aglomerací na straně jedné a zbytků vylidněného území na straně druhé. Z pozice nově zvoleného evropského poslance se chci zasadit o další podporu regionální politiky v EU. I díky silnému zastoupení TOP 09 a Starostů v nejsilnější evropské frakci EPP mohu usilovat o to, stát se členem vlivného výboru regionálního rozvoje. Podaří-li se mi to, mohu našim regionům dát závazek osobního nasazení v jejich prospěch. Podpora regionálního rozvoje vždy ležela ve středu mého zájmu.

***

Infrastrukturní projekty v regionech podporují obchod, rozvoj služeb. A to nehovořím o místním podnikatelském prostředí, ale ani o těžko měřitelných efektech, jako je třeba zastavení vylidňování venkova. Prostě země EU nemohou sestávat z aglomerací na straně jedné a zbytků vylidněného území na straně druhé. 

Stanislav Polčák, europoslanec za TOP 09 a Starostové

Moderní obec, 9. 6. 2014, str. 1

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Stanislav Polčák
Témata:
EU, Hospodářství
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme