Po hrdinech Ukrajiny se má v Praze jmenovat most i ulice u ruské ambasády

24. 3. 2022

Pražský radní pro majetek Jan Chabr (TOP 09) na čtvrtečním jednání zastupitelstva hlavního města předloží návrh na přejmenování pražské ulice a mostu, které má vzdát hold ukrajinským bojovníkům.

Část ulice Korunovační, jež vede kolem ambasády Ruské federace, se má přejmenovat na ulici Ukrajinských hrdinů. Ta by vyústila na náměstí Borise Němcova, nesoucí pojmenování po zastřeleném kritikovi režimu Vladimira Putina. Pikantní prostředí pro ruské diplomaty pak završuje ze strany z parku promenáda Anny Politkovské, nesoucí název po zavražděné novinářce.

Kousek od ambasády by došlo i k přejmenování mostu přes železniční trať, který by dle návrhu měl nést název podle ukrajinského vojáka Vitalije Skakuna. Ženista zemřel v den vypuknutí ruské války na Ukrajině při zničení mostu v Heničesku, čímž zastavil kolonu ruských tanků a pomohl tím obraně ukrajinského města Cherson.

„Vyslyšel jsem návrh od městské části Prahy 6 a předkládám zastupitelstvu jejich návrh, protože pouze v kompetenci zastupitelstva hlavního města je měnit názvy ulic. Příliš osob se změna ulic nedotkne, jelikož jde o částečnou změnu. Dotkne se sídla jedné instituce – sídla Ruské federace. Ta by nyní sídlila na adrese Ukrajinských hrdinů,“ řekl Seznam Zprávám pražský radní Chabr.

Redakce požádala ruskou ambasádu o reakci.

Úředně by schválení nových názvů nemělo nic bránit. „Místopisná komise Rady hlavního města Prahy dne 23. 3. 2022 návrh městské části Praha 6 projednala a podpořila. Usnesením doporučila pro dotčená veřejná prostranství názvy Ukrajinských hrdinů a Skakunův most,“ píše se v důvodové zprávě, kterou mají Seznam Zprávy k dispozici.

Zdroj: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/domaci-politika-po-hrdinech-ukrajiny-se-ma-v-praze-jmenovat-most-i-ulice-u-ruske-ambasady-195219

Štítky
Osobnosti: Jan Chabr
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme