Vchod do kobky v Podskalí uzavřela obří skleněná čočka

2. 8. 2019

Pražský magistrát nechal dnes na náplavce v Podskalí nainstalovat do poslední z rekonstruovaných kobek skleněný kruh, který bude sloužit nejen jako okno, ale zároveň jako vchod. Jeho hmotnost dosahuje 1,6 tuny. Kobky by měly začít fungovat v září.

Obnovu kobek město provádí podle architektonického návrhu Jandy a studia Brainwork. „Co víme, tak je asi největší na světě, protože kruhová okna tohoto typu nejsou úplně běžná,“ řekl architekt Petr Janda. 

Sklo má průměr asi 5,1 metru a je největší ze skel umístěných v kobkách na náplavce. 

Kobky budou využívat například podniky Bajkazyl nebo Tiskárna na vzduchu. Celkem město rekonstruovalo na Rašínově nábřeží v Podskalí a na Hořejším nábřeží na Smíchově dvě desítky kobek.

Okna instalovaná ve všech se třech kobkách na Rašínově nábřeží se otáčí podle svislé osy a slouží zároveň jako vchod. Elipsovité sklo je silné sedm centimetrů a váží asi 1,6 tuny.  

Výrobcem skla je americká firma Reynolds, která má pobočku v Thajsku, odkud bylo přes Hamburk dopraveno do Prahy. 

„Náplavka tímto dostává nový rozměr, už to nebude jen ten permanentní beerfest, který tu po jistou dobu provozu byl. Snažíme se o kultivaci tohoto prostoru a přidáváme něco specifického,“ řekl pražský radní Jan Chabr (TOP 09). 

Cena jednoho skla se pohybuje okolo 700 tisíc korun. Náklady na opravy na obou nábřežích jsou celkem 173,2 milionu korun. Na Rašínově nábřeží vyšly opravy včetně skel na 86 milionů. Do jedenácti kobek má město zatím vybráno šest nájemců. 

Většina kobek na Rašínově nábřeží je bezbariérová. U těch největších ale budou vozíčkáři potřebovat pomoc. Je to způsobeno jejich architektonickou podobou a památkovou ochranou, která neumožňuje přestavbu. 

Město opravilo rovněž kobky na smíchovském Hořejším nábřeží. Nemají prosklená průčelí jako ty podskalské, ale dveře. Je to dáno jejich odlišnou architektonickou podobou a prostorovým uspořádáním. Pro část kobek již město získalo nájemce, například městskou firmu Trade Centre Praha (TCP) nebo společnost Calm Down Production.

Zdroj: iDnes.cz

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Jan Chabr

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme