Praha chce centrální stavební úřad. S nápadem souhlasí i opozice

11. 2. 2019

Pražské vedení se po schůzce se zástupci developerů shodlo na tom, že hlavní město potřebuje centrální stavební úřad. Pomoci má v jednom z největších současných problémů, jímž je nepřiměřená délka při vydávání stavebních povolení. S nápadem souhlasí i opoziční strany, podle kterých by návrh mohl pomoct s bytovou výstavbou. Zástupci ODS a hnutí ANO však varují, že bez spolupráce s městskými částmi se nápad stane jen „byrokratickým molochem“.

Problém s výstavbou bytů se v Praze táhne už několik let. Současné vedení hlavního města se rozhodlo situaci řešit. Po setkání s developery se zástupci pražského vedení rozhodli, že metropole potřebuje centrální stavební úřad. „Hledáme v tuto chvíli koaliční shodu, jak centrální stavební úřad v Praze uchopit. Jde o poměrně zásadní zásah do samosprávy, není to úplně jednoduché, ale s paní doktorkou Marvanovou na tom pracujeme,“ řekl radní pro územní rozvoj Petr Hlaváček (TOP 09).

Dlouhé povolovací řízení mají vyřešit nové stavební předpisy, které má v gesci vláda. Centrální stavební úřad se tak má stát pouze jedním z prostředků, jak na nedostatečnou výstavbu reagovat. „Pokusím se urychlit jednání magistrátu v těch případech, kdy projekt vázne na tom, že část území je v majetku města. Dovedu si představit intenzivnější spolupráci samosprávy se soukromým podnikatelem v této oblasti a pracuji na ní,“ řekl po jednání Jan Chabr (TOP 09).

Piráti ve spolupráci s ostatními stranami připravují evidenční systém, který by umožnil sledování stavebních a územních řízení. „Taková evidence zatím neexistuje a pomůže všem stranám vysledovat, kde nastává problém, a zároveň bude nástrojem, jak sledovat dodržování správních lhůt,“ řekl zástupce primátora Zdeňka Hřiba na jednání poslanec Jakub Michálek.

Opozice se záměrem souhlasí. Hnutí ANO mělo vznik stavebního úřadu dokonce ve svém předvolebním programu. „Není to samospásné, ale je to jeden z řady kroků, které mohou urychlit stavění v Praze,“ řekl pro Echo24 Patrik Nacher.

Se záměrem souhlasí i zastupitel za hnutí ANO Petr Stuchlík, který však varuje před případným selháním spolupráce s městskými částmi. „Centrální stavební úřad - zejména pro velké stavby - by měl stavební řízení zrychlit, proto jsem jeho zřízení podporoval. Ovšem jako vždy je ďábel skryt v detailu. Pokud nedojde k jednoduchému, jasnému a transparentnímu rozdělení kompetencí mezi centrálním stavebním úřadem a stavebními úřady městských částí, vznikne byrokratický moloch, který nakonec stavební řízení ještě prodlouží,“ řekl pro deník Echo24 Petr Stuchlík.

Podobně hovoří i místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija. „Z našeho pohledu by jeden úřad pro stavby infrastrukturní a celoměstského významu smysl dával. Město by spíš mělo zapracovat na propojení stavebních úřadů jednotlivých městských částí a jejich digitalizaci, která by proces vydávání stavebních povolení urychlila,“ řekla pro Echo24 pražská zastupitelka.

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Petr Hlaváček, Jan Chabr

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme