Pospíšil: Praha si nenechá vyhrožovat od Číny. Smlouvu s Pekingem vypovíme

9. 10. 2019

Čínské velvyslanectví v Praze v úterý reagovalo na pondělní rozhodnutí vedení metropole vypovědět sesterskou smlouvu s Pekingem. Otevřeně v ní vyzývá zástupce hlavního města ke změně postoje. „V opačném případě nakonec pocítí újmu jeho vlastní zájmy,“ vzkázalo velvyslanectví. Praha chce smlouvu vypovědět kvůli neochotě čínské strany jednat s pražským vedením o vyškrtnutí bodu, kterým Praha uznává jednotnou Čínu.

„Toto jednání lze považovat za narušení důvěry, poškození čínsko-českých vztahů a atmosféry, ve které se nacházela regionální výměna a spolupráce mezi oběma zeměmi. Peking již předal Praze svůj vážný protest,“ stojí v příspěvku na oficiálních facebookových stránkách Čínského velvyslanectví v Praze.

„Česká vláda důsledně dodržuje zásadu jedné Číny. Čínská strana je ochotna spolupracovat s českou vládou a se všemi společenskými sférami v další podpoře výměny a spolupráce mezi Čínou a Českem na všech úrovních a ve všech oblastech, včetně posílení regionální přátelské výměny a spolupráce mezi oběma zeměmi,“ stojí dále v reakci mluvčího čínského velvyslanectví.

„Vyzýváme proto magistrát hlavního města Prahy, aby co nejdříve změnil svůj přístup, přizpůsobil se trendu současného vývoje a historického pokroku a vrátil se zpět na cestu, která podporuje rozvoj bilaterálních vztahů. V opačném případě nakonec pocítí újmu jeho vlastní zájmy,“ uzavírá.

Na slova čínského velvyslanectví už reagoval pražský zastupitel a předseda TOP 09 Jiří Pospíšil. „Čína vyhrožuje Praze, že pokud definitivně vypoví partnerství s Pekingem, pocítí její zájmy újmu. Toto je přesně důvod, proč o partnerství nemůže být řeč. To se totiž nevynucuje vyhrožováním a socialistickou dikcí o historickém pokroku, nýbrž jednáním. Smlouvu vypovíme,“ napsal na sociální síti Twitter.

Kritizovaná sesterská smlouva

Sesterskou smlouvu s Pekingem schválila Praha pod vedením primátorky Adriany Krnáčové z ANO v únoru 2016. Proti znění dokumentu byla tehdejší opozice. 

O jejím vypovězení pak v pondělí rozhodla stávající Rada hlavního města. Důvodem je neochota čínské strany jednat s pražským vedením o vyškrtnutí bodu, kterým Praha uznává jednotnou Čínu. Vypovězení smlouvy musí ještě projednat zastupitelé.

„Do smlouvy o spolupráci mezi hlavními městy politická deklarace nepatří. Nesouhlasím s tím, aby Praha takto dávala najevo podporu autoritářského režimu, který v Číně panuje,“ uvedla již dříve pražská radní Hana Kordová Marvanová za STAN, která s návrhem na vypovězení smlouvy přišla.

Vypuštěním zmíněné části dá podle ní Praha najevo nesouhlas s tím, že jsou v Číně porušována lidská práva.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček z ČSSD pak v pondělí řekl, že rozhodnutí rady respektuje, jde o záležitost samosprávy. Za zahraniční politiku ale zodpovídá vláda a na její pozici se nic nemění. Česká republika uznává politiku jednotné Číny. 

Prezident Miloš Zeman v neděli na Frekvenci 1 poznamenal, že Praha má víc než dost problémů, kterými by se měl primátor Zdeněk Hřib (Piráti) zabývat.

Současné vedení Prahy vyzvalo Peking k jednání o vyškrtnutí zmíněné části letos v lednu. Vyjednávání se vedlo korespondenčně. Čínská strana na opakované návrhy o vyjmutí článku tři reagovala odmítavě, na poslední urgenci nereagovala, což vedlo vedení města k návrhu celou smlouvu vypovědět. Zástupci Číny několikrát uvedli, že postoj Prahy poškozuje česko-čínské vztahy.

A Čína na postup Prahy zareagovala tak, že začala rušit domluvená vystoupení pražských souborů. Šlo o některá vystoupení českých kulturních institucí, jejichž název je spojen s Prahou, například turné orchestru PKF – Prague Philharmonia nebo plánovaná vystoupení Pražákova kvarteta, Symfonického orchestru Českého rozhlasu a naposledy Guarneri Trio Prague.

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Jiří Pospíšil

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme