× Pohněme s tím. Společně!

Pospíšil: Chceme, aby po dohodovacím řízení koalice lépe fungovala

8. 1. 2020

Přestože se strany zastoupené ve vedení Prahy v něčem neshodnou, žádnou alternativní koalici tvořit nechtějí. V Rozstřelu na portálu iDNES.cz se na tom při dosavadním hodnocení spolupráce shodli lídři Zdeněk Hřib (Piráti), Jiří Pospíšil (TOP 09) a Jan Čižinský (Praha sobě).

„Voličům jsme jasně sdělili, že nebudeme vládnout s hnutím ANO, vzhledem k problémům premiéra Andreje Babiše. ODS je nám programově nejbližší, ale zde není možná koaliční většina,“ uvedl Pospíšil.

„My také změnu koalice nechceme, podle mého se podařila a spolupracuje. Měli bychom více navenek propagovat co se podařilo,“ uvedl lídr hnutí Praha sobě Jan Čižinský.

Na úvod debaty se řešila poslední přestřelka v koalici, kterou v prosinci odstartoval projekt družstevního bydlení.  Kvůli jeho údajné blokaci krajský výbor TOP 09 vyjádřil nedůvěru pražskému primátorovi Zdeňku Hřibovi.

„Chtěli jsme tím vyvolat to, aby by bylo umožněno našim politikům splňovat politický program. Projekt paní Hany Marvanové byl dosud blokován, a my proto chceme, abychom si ukázali, jak koalice celkově funguje a odstranit nedostatky, které vidíme,“ řekl lídr Spojených sil pro Prahu Jiří Pospíšil s tím, že se koaliční lídři sejdou 14. ledna v rámci dohodovacího řízení. 

„Ne všechna jednání pana primátora jsou ideální, ale zkusme to řešit věcně a navenek dávejme zprávy Pražanů, co jsme pro ně udělali,“ řekl k fungování koalice Čižinský.

Primátor Zdeněk Hřib k tomu řekl, že současná koalice více jedná a baví se spolu, než že by si posílala vzkazy přes média. 

Hřib dodal, že doufá, že se lídři na dohodovacím řízení spolu domluví. „Nikdo nemůže čekat, že za rok bude splněn čtyřletý koaliční plán,“ uvedl. Je však podle něj důležité se za svou prací podívat. 

„Byli jsme to mimochodem my, kdo zavedli půlroční plány, při kterých má být naše práce kontrolována,“ poznamenal Hřib.

„V případě bydlení Pavel Zelenka z Prahy Sobě chtěl něco do analýzy paní Marvanové doplnit. Součástí sporu jsem nebyl, ale snažil jsem se, aby se obě strany domluvily. Uznávám, že některé moje metody byly alternativní, ale doufám, že se počítá výsledek,“ dodal.

Pražská koalice má v plánu oprav veškerých bytů, které jsou součástí bytovém fondu magistrátu. „Tento rok bylo opraveno 150 z 2 tisíc bytů. Má jít především o služební byty a byty pro rodiny z ubytoven,“ uvedl Hřib.

Řešila se i otázka dostavby Pražského okruhu. V tomto případě je podle lídrů nutná součinnost Prahy a státu, který je investorem stavby. Město má podle primátora Hřiba v tomto procesu jen málo prostředků, jak stavbu urychlit. Zatím tedy není jasné, kdy stavba úseku 511 mezi D1 a Běchovicemi začne. 

Zmínil ale, že v tomto případě chyboval i magistrát, když nedořešil včas potřebnou administrativu, takže se termín začátku stavby o tři měsíce posunul.  Místo konce roku 2021 výstavba pravděpodobně začne na začátku roku 2022. 

Koalice chce také dořešit nedostatek parkovacích míst v Praze. Zatímco TOP 09 a Prah Sobě odmítá výběr mýtného při vjezdu do města, Piráti chtějí počkat na analýzu, která se nyní zpracovává.

Parkovací domy nejsou podle Hřiba řešením. „Automobilista určitě není nepřítel Prahy, ale realita je taková, že počet cest i parkovacích míst je omezená. Někde není ani místo, kde parkovací dům postavit,“ řekl primátor a zmínil, že je nutné Pražany bránit nejen proti emisím CO2, ale proti škodlivému prachu a oxidu dusičitého.

Na konci funkčního období by Jan Čižinský rád zajistil, aby byl menší počet dětských exekucí a aby děti nemusely vyrůstat na ubytovnách.

Primátor Zdeněk Hřib chce pokračovat ve výsadbě stromů, kterých chce v Praze a okolí vysadit 1 milionu. Za jeho období by mělo vzniknout také desítky nových P+R parkovišť, měl by být lepší stav mostů díky rekonstrukcím.

Jiří Pospíšil by si přál, aby se díky této koalici zvedla výstavba bytů v Praze a zvedly investice na rozvoj dopravní infrastruktury. Rád by také posunul přípravu výstavby nové koncertní síně na Vltavské, aby se v příštím volebním období mohla vypsat mezinárodní architektonická soutěž. 

Pražský magistrát v zahraniční politice

Magistrátní koalice se za rok svého působení ale zviditelnila i na mezinárodní úrovni, když v říjnu ukončila sesterskou smlouvu s čínským Pekingem, které uzavřelo minulé vedení v čele s Adrianou Krnáčovou. Radní nesouhlasili se zněním smlouvy, ve které byla klauzule o uznání jedné Číny. 

Peking následně smlouvu předčasně vypověděl a v průběhu roku zrušil již domluvené koncerty Pražské filharmonie, Pražského kvarteta nebo Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Pražské vedení naopak odsouhlasilo podepsání smlouvy s Tchaj-pejí, metropolí Tchaj-wanu, který Čína považuje za jednu ze svých provincií. Smlouvu musí ještě schválit zastupitelstvo.

Během prvního roku koalice začal průzkum a následně hloubení štol nové trasy metra D v ulici Na Strži v Praze 4. Během ledna začnou dělníci razit průzkumnou štolu směrem k Budějovické ulici na Pankráci. Nová trasa má propojit Náměstí Míru s Písnicí. 

Prahu ale čekají další dopravní investice, jako neustále odkládaná dostavba vnitřního i vnějšího okruhu.

 

Zdroj: iDnes.cz

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Jiří Pospíšil

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme