Proměny Mariánského náměstí se ujme studio Xtopix, zapojí i občany

28. 8. 2019

Institut plánování a rozvoje hl. města Prahy (IPR Praha) vybral zpracovatele studie, který navrhne novou podobu Mariánského náměstí. Stalo se jím pražské studio Xtopix. Na konci září potom v rámci evropského týdne mobility započne dočasná proměna náměstí. Prozatímní režim počítá s vyparkováním téměř celého náměstí a se změnou dopravního režimu. V tomto režimu bude Mariánské náměstí fungovat až do realizace studie, jejíž podoba by měla být známa začátkem příštího roku.

„Mariánské náměstí je místem, kde kromě Magistrátu sídlí další zásadní pražské instituce jako například Městská nebo Národní knihovna, ale v současné době je spíše nepřehledné a funguje více jako parkoviště než náměstí. Jsem rád, že na proměně bude pracovat multioborový tým složený z architektů, dopravních inženýrů, vodohospodáře nebo krajinářských architektů,“ popisuje situaci I. náměstek primátora Petr Hlaváček.

Studio Xtopix, které se věnuje architektuře, urbanismu i grafickému designu vytvoří návrh Mariánského náměstí do začátku příštího roku. Do doby než započne samotná rekonstrukce, bude náměstí fungovat v dočasném režimu, který ho promění v pěší zónu s Pražskými židlemi, stromy, uměleckými instalacemi a dalšími prvky. Kromě této vizuální změny zde bude občasně probíhat i program, který vzájemně koordinuje IPR, Městská knihovna, Magistrát hl. města Prahy, Galerie hl. města Prahy a další instituce.

Vítězné studio zapojí do nové podoby náměstí i názor občanů. IPR bude mít od 21. září do 1. října přímo na místě informační kontejner, kam bude možné přinášet jakékoliv nápady či připomínky k tomu, jak by se mělo náměstí do budoucna proměnit. 

Budeme rádi, když nám Pražané sdělí svůj názor na to, jak by mělo náměstí vypadat, co by na něm nemělo chybět, či jaká by měla být jeho náplň. Snažíme se vytvořit prostor v centru Prahy, který nebude jen zastávkou pro turisty, ale takém místem odpočinku pro místní,“ říká ředitel IPR Ondřej Boháč.

Mariánské náměstí byla původně osada Na Louži s kostelem Panny Marie a dvorcem, která zde byla už asi v pol. 12. století. Pojmenování náměstí podle kostela, i přes různé peripetie, přetrvalo až do našich dnů. Osada Na Louži ležela u frekventované cesty z tržiště Staroměstského náměstí k Vltavě a sloužila svému původnímu účelu náměstí. To se změnilo zejména výstavbou dominantní budovy celého prostoru – Nové radnice - Magistrátu hl. města Prahy, která byla postavena v letech 1908 – 1911. Novou podobu náměstí Praha plánuje realizovat do pěti let.

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Petr Hlaváček

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Jiří Pospíšil:Politika bez silných politických stran vede k oligarchům a totalitě.
Děkujeme