Pospíšil: Odložte rozhodnutí o stavbě metra D po volbách

16. 7. 2018

Jiří Pospíšil a Hana Marvanová, lídři kandidátky volební koalice TOP 09 a hnutí Starostové a nezávislí Spojené síly pro Prahu, vyzývají vedení Prahy, aby odložilo hlasování o stavbě trasy metra D. Zásadní rozhodnutí, které významně ovlivní budoucnost města i jeho rozpočty, by měla udělat až nová Rada hlavního města Prahy po podzimních komunálních volbách. 

„Vyzývám radní města Prahy: Neopakujte chyby z minulosti. Nebudujte další předražený tunel typu Blanka nebo Opencard. Vaše rozhodnutí je rozhodnutím o budoucnosti Prahy, které je nevratné. Přitom už dnes vyvolává velké spekulace o tom, zda je vůbec pro město a jeho občany výhodné, nebo spíš nahrává soukromým zájmům. O tak zásadním rozhodnutí, jako je výstavba trasy D pražského metra, by měla rozhodnout nově zvolená politická reprezentace,“ uvedl kandidát na primátora, předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

„Metro D je pro nás prioritou. V současnosti je navíc schvalován zákon, který usnadní nabytí potřebných pozemků, a proto založení společného podniku pro urychlení výstavby metra není vůbec potřeba,“ doplňuje Hana Kordová Marvanová, kandidátka do pražského zastupitelstva.

Rada by měla zítra hlasovat o schválení společného podniku, ve kterém má mít město menšinu – 49 procent, soukromá firma naopak 51 procent.

„Občané nemají žádnou garanci, že společný podnik bude pro město výhodný a bude v něm mít na rozhodování vliv. Naopak majetkové rozložení ukazuje, že nad veškerými informacemi kolem stavby, kterou město realizuje za veřejné peníze, bude další roky zhasnuto. K jejich poskytnutí podle zákona o svobodném přístupu k informacím bude muset dát souhlas soukromý investor,“ řekl Pospíšil a dodal: „Pražští radní by se právě teď měli zachovat státnicky a myslet na město, které zastupují. Neměli by dělat definitivní rozhodnutí. Pokud by se v budoucnosti noví radní rozhodli smlouvu vypovědět, hrozila by hlavnímu městu arbitráž.“

Petr Kučera, krajský manažer TOP 09 Praha

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Jiří Pospíšil

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme