Nouza: Situace v Praze je tristní

12. 2. 2016

Už přes čtvrt roku není v pražském zastupitelstvu funkční koalice, rada hlavního města nemá kompletní složení. Nahlas se skloňuje několik variant koalic. A když se zdá, že je k určité nejblíž, začnou komunální politici hovořit o jiné. Jak dlouho může být Praha ještě bez funkční „vlády“? Jaké to může mít dopady na fungování hlavního města? „Je to noční můra metropole. Máme s kolegy dojem, že ostatním stranám vyhovuje současný stav a začínáme pochybovat, že se chtějí dohodnout,“ uvedl místopředseda zastupitelského klubu TOP 09 Jiří Nouza.

Může některým stranám v pražském zastupitelstvu vyhovovat současný patový stav, kdy se nedaří dohodnout složení koalice?
Vypadá to tak. Nechci někoho konkrétně obviňovat, ale začínám mít dojem, že ačkoli se snažíme být v TOP 09 empatičtí ke kolegům z jiných stran a hledáme kompromis, tak jsme v této snaze osamoceni. Výsledky nejsou, současná situace je nešťastná, mám z toho divný pocit.

Pocítí Pražané důsledky toho, že Praha nemá funkční koalici?
Je to každopádně noční můra. Těch věcí k řešení je řada. Radní mají kompetence a ze zákona jsou povinni v těch konkrétních oblastech řešit spoustu věcí. Jestli toho bude schopna Rada v současném složení schopna a ochotna, nevím.

Jak hodnotíte poslední vyjádření Trojkoalice, podle kterého to vypadá, že pro ni jsou přirozenými partnery ANO a ČSSD, tedy původní složení koalice?
Historická zkušenost s Trojkoalicí je taková, že když byla součástí projektu s ANO a ČSSD a něco potřebovala prohlasovat proti nim, tak se spojila s námi. Jindy zase byli k partnerům loajální, když se jim to hodilo. Když Trojkoalice nyní tvrdí, že považuje za ideální to, co tu bylo do října loňského roku, tak takovým slovům a nečekaným obratům nerozumím.

Je z pohledu TOP 09 ještě možná nějaká varianta, o které veřejnost doposud nebyla seznámena?
Ne, vše již bylo řečeno. Varianty jsou dané, v některých je TOP 09, v jiných ne. Vše bude záležet na dalším vývoji. Budeme aktuálně jednat i s ANO. V pondělí máme klub a nějak se k tomu postavíme, nechci nyní předjímat.

Pokud byste se dohodli s ANO, dokážete si představit, že primátorkou zůstane Adriana Krnáčová, kterou dlouhodobě kritizujete?
O tom se zatím nehovořilo. Zatím to je předčasné, ještě ani nevíme, zda k jednání nakonec dojde, i když se s tím počítá. Náš názor je, že vítěz voleb svou možnost mít primátorský post obrazně řečeno zkonzumoval. Nicméně situace v Praze je tak tristní, že k dohodě dojít musí a personálie nejsou na pořadu dne.

puc

Štítky
Osobnosti: Jiří Nouza