× Pohněme s tím. Společně!

Praha 3 je první pražskou částí, která bude zveřejňovat své smlouvy v internetovém Registru smluv

15. 1. 2014

Praha, 15. 1. 2014


  Starostka městské části Prahy 3 Ing. Vladislava Hujová dnes Radě předložila návrh na zveřejňování veškerých smluv městské části v Registru smluv na internetu. Návrh byl Radou schválen. Praha 3 se tak připojuje k několika dalším obcím a městům v České republice, která již právě pomocí Registru smluv tyto dokumenty zveřejňují a zároveň tím získává prvenství mezi pražskými městskými částmi.

Registr smluv umožňuje všem orgánům veřejné moci zveřejňovat smlouvy, objednávky a finanční plnění na internetu. Vzhledem k dobrovolnosti participace je ale jen hrstka těch, kteří tak skutečně činí. „Praha 3 tak navazuje na iniciativu kolegy Mgr. Jana Farského z TOP 09. Tímto krokem v podstatě plníme náš celostátní volební program. O zákoně, který by tuto praxi stanovil všem městům a obcím povinně se sice dlouho hovoří, ale jelikož k jeho schválení doposud nedošlo, nechtěli jsme déle čekat a tak jsme se rozhodli do systému zapojit dobrovolně,“ okomentovala situaci Hujová.

Široké veřejnosti je Registr smluv k dispozici na Portálu veřejné správy, který zaštiťuje Ministerstvo vnitra (odkaz na Registr smluv naleznete pod článkem). Umožňuje tak každému kontrolovat hospodaření jednotlivých orgánů veřejné správy snadněji a rychleji, než uplatňováním zákona o svobodném přístupu k informacím. Bezespornou výhodou zároveň je, že náklady na zapojení se do systému a jeho následnou údržbu jsou minimální, a to díky již existujícímu systému, do kterého se každý orgán veřejné správy může zapojit vlastně zdarma.

Česká republika není první zemí EU, kde obdobný registr smluv v zájmu boje proti korupci funguje. Vedle například Velké Británie nám inspiraci bezesporu poskytlo zejména sousední Slovensko, kde už přes dva roky funguje zákon o uveřejňování smluv. U nás zatím neměl podobný zákon šanci projít sněmovnou díky současné nestabilní situaci na politické scéně. Díky právě slovenské fungující verzi bylo možné modifikovat i konkrétní detaily, které se praxí ukázaly jako nezbytné pro funkčnost projektu. S příchodem stabilní vlády tak může být projednávání návrhu zákona o Registru smluv opět zahájeno bez dalších průtahů. Jeho přijetí má za cíl, aby veškeré smlouvy, které obec, stát, nebo firma jimi vlastněná uzavře, musely být uveřejněny na internetu ze zákona, a kde platnost a účinnost smluv bude právě na jejich zveřejnění bezpodmínečně záviset.

Odkaz na Registr smluv: http://portal.gov.cz/portal/rejstriky/data/10013/index.html

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme