3. 1. 2015

Volby 

TOP09 byla na Praze 3 favoritem, čemu přičítáte tu druhou pozici? 
TOP09 získala řádově 21 procent hlasů, což je nejlepší volební výsledek pro jednu stranu v těchto komunálních volbách. Faktem je, že k volbám přišla třetina voličů. Myslím, že historicky je to poprvé, co se voleb účastnilo tak málo lidí. 
 
V čem vidíte důvody? 
Nevím. Jsou dva způsoby vysvětlení. Buď lidé nemají na komunální úrovni žádný velký problém anebo jsou znechuceni politikou. To já neumím vyhodnotit. 
Nicméně TOP09, přestože byla favoritem, nechtěla zneužívat svého postavení a Prahu 3 vyhlásila jako jeden volební obvod. Dříve tu byl systém více volebních obvodů a v rámci matematického přepočtu to bylo pro tzv. velké strany výhodnější. Myslím, že je na čase změnit systém komunálních voleb a dát lidem vetší možnost opravdu si vybrat konkrétní osobnosti. Může to být jedna z věcí, která vrátí občanům chuť jít k volbám.
 
Proč jste to tedy měnili? 
Chtěli jsme vyslyšet volání menších subjektů. O to víc mě překvapilo, že právě malé subjekty šly opačným směrem a vytvořily již před volbami velkou koalici Ž(n)S, která zahrnuje čtyři subjekty plus podporu Pirátů a hnutí Ano.
 
 
Ž(n)S je ovšem tradiční seskupení na Praze3....
Ž(n)S, jako součást naší trojkoalice od roku 2012 byl politicky jasně identifikovatelný subjekt.  
 
Jak jste identifikovala Ž(n)S?
Občanské sdružení Ž(n)S byli lidé, kteří primárně chtěli privatizovat bytový fond obce. Některé domy byly v minulosti vyřazeny z privatizace, na Jarově byly problémy. Jednou z vedoucích osob byla i paní  Martina Chmelová, která byla v minulosti vyřazena z privatizace. Neříkám, že to byl jejich jediný program, ale byl stěžejní. 
 
Ale co např. Zelení? 
Ano, Strana zelených, to je naprosto jasná filosofie. KDU-ČSL, je také identifikovatelná politická strana. To bylo jasně identifikovatelné Ž(n)S. 
 
A dnes? 
Dnes Ž(n)S jsou nezávislí z původního občanské sdružení, Strana zelených, KDU-ČSL, Starostové a nezávislí a ještě je to vše zastřešeno podporou Pirátů a hnutím ANO. Tedy šest subjektů a já skutečně nevím, jaký je to politický názor. Koalice se obvykle dělají až po volbách a ne před volbami. 
 
Myslíte, že na volební výsledek měla vliv negativní kampaň proti vaší osobě? Např. v Žižkovských listech?
Určitě, je to velká škoda, že kampaně jsou vedeny stále více útočně a agresivně vůči jednotlivými osobám a ne vůči politickým myšlenkám. Víte Žižkovské listy a Parlamentní listy to byla tak brutální politická kampaň, že jsem proti ní nemohla účinně bojovat. Bylo to založené na lži a vytržení věcí z kontextu. Bylo to populistické a jednoduché. Musím říci, že na základě toho, co jsem se o sobě dočetla, bych si ani ruku nepodala.
 
 
Myslíte, že to hodně ovlivnilo názory lidí?
Já nemohu mluvit s každým jednotlivcem. Snad lidé vnímají, kolik se toho tady za ty čtyři roky změnilo k lepšímu. Samozřejmě optikou zvenku se zdá, že během měsíce se může změnit všechno. Ale minulé čtyři roky byly především bojem o nové transparentní směřování radnice, což se myslím dařilo. Např. smlouvy na internetu, zveřejňování informací z Rady, komisí  a výborů, transparentní řízení a sloučení akciových společností, přímé přenosy ze ZMČ, otevřené Radniční noviny všem názorům. O tom si dřív mohli občané Prahy 3 jenom tiše snít.
 
Kdo byl největším protivníkem, s kterým jste se musela utkávat?
TOP09 první dva roky byla v koalici s ODS a někteří naši členové inklinovali spíše k našemu koaličnímu partnerovi, takže nakonec došlo k vyloučení třech zastupitelů z TOP09. I s ODS jsme se rozešli. Byly tam dva stěžejní problémy. Jedna věc byl územní plán, kde většina TOP09 naprosto odmítala praktiky, které zde byly v minulosti. A druhá věc byla z předchozího volebního období připravené investice do oprav panelových domů v podobném režimu, jako předražená revitalizace „Lupáčovky“ a předpokládalo se, že do paneláků před privatizací se dá téměř dvě a půl miliardy korun. Pro Topku to bylo naprosto nepřípustné, ale ODS z tohoto nechtěla ustoupit a proto se rozpadla koalice.
 
Jak vy si představujete rekonstrukci paneláků? 
Před privatizací připravujeme rekonstrukci exteriéru panelových domů, abychom kultivovali tuto architektonickou skvrnu Žižkova. Vyměnili jsme okna, uděláme fasády a zateplení. Fasády vyjdou asi na 500 milionů. V zájmu všech je zlepšení veřejného prostoru, ale ne abychom veškeré příjmy z privatizace dávali do paneláků, pak by nezbylo na parky, hřiště, školky atd., což považuji za velmi důležité.
 
Chcete tedy investice směřovat do veřejného prostoru? 
Ano, připravujeme vybudování nového parku na Komenského náměstí, dále Tachovské a Kostnické náměstí bude rekonstruováno, vzniknou přímé vstupy na Vítkov. Investujeme i do oprav chodníků, křižovatek, přestože jsou ve správě magistrátu, ale to bychom se stěží dočkali. 
 

Koaliční vyjednávání

Poslední trojkoalice byla občany hodnocena kladně a Ž(n)S počítalo s pokračováním této spolupráce i po volbách. Jako poslední vám při koaličním vyjednávání nabízelo i post starostky s tím, že by měli většinu v radě a před tím paritu v radě a za starostu Ondřej Ruta...
O tom vůbec nevím. To se ke mně dostává teď zpětně. Chronologie byla následující: v sobotu jsme se dozvěděli výsledky voleb a nezastírám, že osm zastupitelů bylo zklamání. V minulých volbách jsme měli jedenáct, ovšem to jsme získali také tím starým přepočtem zvýhodňujícím silné strany. Nicméně jsme čekali, že budeme jako ti druzí osloveni vítězem. Nic, nikdo nás neoslovil. V pondělí jsme měli klub TOP09 a byli jsme rozpačití, že s námi nikdo nemluví a dohodli jsme na aktivním způsobu, oslovili jsme dalšího v pořadí a to sociální demokracii. Měli jsme zájem, aby nějaká kontinuita zůstala zachována. Nakonec nás konečně i Ž(n)S vyzvalo k jednání a tam nám ukázali svůj volební program. Jejich argumentace, že mají nejlépe zpracovaný volební program, který je jediný správný mi připadá trochu pokrytecká a nelze takto vést politické jednání se svým potencionálním partnerem. Když se podívám zpětně na hodnocení programových cílů rady, schválených na předešlé dvouleté období trojkoalice, tak právě Ž(n)S z hlediska bytů a nebytových prostor toho měli na papíře spoustu, ale v reálu ty věci neplnili. 
Mezitím Ž(n)S zahájilo jednaní naprosto se všemi zvolenými stranami o různých scénářích budoucí koalice včetně levicové koalice s KSČM. TOP09 dospěla k závěru, že by ráda pokračovala se sociální demokracií s tím, že „vybereme třetího“. Jednali jsme proto nejprve s Ž(n)S, které deklarovalo, že rozložení v radě, má přesně kopírovat volební výsledek. Následně jsme společně s ČSSD oslovili také ODS, abychom zjistili jakým způsobem by si oni představovali naší eventuální spolupráci. 
 
Kolikrát jste se tedy sešli se Ž(n)S? 
Se Ž(n)S jsme se potkali jenom dvakrát. Asi pět dní po volbách ve středu. A pak společně s ČSSD.  Další kontakt ze strany Ž(n)S byl asi hodinu před tím, než jsme měli regionální výbor TOP09, který měl rozhodovat o budoucí koaliční spolupráci. Poslali dopis, že TOP09 nabízejí rovné postavení v radě s tím, že kandidátem na starostu by byl pan Ondřej Rut. Je velká škoda, že s nabídkou nepřišel např. pan Rut osobně, aby nabídce přidal na vážnosti.
 
To byl podle jejich vyjádření předposlední návrh, který vám posílali....  
A my jsme pak měli ještě nějaký? 
 
Pak vám údajně dávali ještě poslední, ve kterém vám nabízeli starostu ...
To musím zásadně odmítnout, není to pravda. Návrhy dostával náš předseda Martin Dlouhý, ale od Ž(n)S dostal pouze ten s rovným postavením v radě a panem Rutem na pozici starosty. To ostatní nám vzkazovali jen přes média, až když na pana Stropnického zbyl post na magistrátu. Před volbami TOP09 jasně a otevřeně deklarovala, že jsou pro ni nepřípustní jenom komunisté. My nemůžeme kvůli tomu, že uskupení Ž(n)S svůj koaliční potenciál již vyčerpalo před volbami a s nikým dalším se nedokázalo dohodnout, zastavit jednání s ostatními partnery. 
 
Takže příliš pozdě? 
 Hodinu před jednáním jsme dostali nabídku 4+4 v radě a starosta Ondřej Rut. Regionální výbor TOP09 měl na stole návrhy od sociální demokracie a ODS včetně zpracovaného programového průniku. Jako korektní strana jsme si nemohli dovolit zahodit týdenní jednání, které jsme nezačali dříve, než Ž(n)S všichni odmítli. Nehledě na to, že onu zmiňovanou, atraktivní a zároveň nelogickou nabídku jsme oficiálně od Ž(n)S nikdy nedostali. 
 
Proč jste pak přibrali ještě Volbu pro město?
Kluby TOP09, ČSSD a ODS byly  ve složité situaci, protože zastupitelka TOP09, paní kolegyně Světlana Škapová odmítla podepsat koaliční smlouvu a muselo se začít jednat ještě se čtvrtým subjektem, aby byl dostatečný počet koaličních zastupitelů. Ráda bych jen doplnila, že oba dva zastupitele zvolené za VPM občané posunuli na základě preferenčních hlasů z nevolitelných míst, což mluví samo za sebe.
 
Nemyslíte, že když výrazný vítěz voleb skončí v opozici, tak to může vést k deziluzi voličů? TOP09 to koneckonců zažila sama na Magistrátu v roce 2010, vyhrála a byla obejita...
A která strana tady vyhrála? Ž(n)S to je šest subjektů. A uvědomte si jednu věc, v Praze 3 vůbec nepodalo kandidátku hnutí ANO, které do magistrátu dostalo 15 procent hlasů. Troufám si tvrdit, že z těchto 15 procent možná 10 procent dostalo hlas právě Ž(n)S, protože je oficiálně podpořilo a zastřešilo hnutí ANO. Víte, řídit městskou část je poměrně složitá záležitost a partneři musí mít k sobě jistou důvěru.
 
Mnoho lidí na Praze 3 cítí zklamání z toho, že ODS je zpátky v radě. Věříte proměně ODS na Praze 3?
Určitě jste si všimli, že prostřednictvím Žižkovských listů nebo Radničních novinek byla poměrně dost očerňována moje osoba. Důvodně se mohu domnívat, že za tím stála ODS nebo někteří lidé ze staré gardy ODS. Přesto se na to dívám trošku jinak. V politice jsem krátce, ale naprosto mě děsí, že by republika byla řízena nedemokratickými principy. My se vracíme na východ. Jsou tu autoritářské osobnosti, které slibují, že vše udělají. Ať je úmysl sebelepší, tak historie ukazuje, jak to končí. Standardní politické strany musí demokraticky bojovat o přízeň voličů. 
 
Není také důležitý názor lidí zespodu, komunit....?
Ano, ale ne vypíchnout jedno téma, jednu větu, což je zajímavé a líbivé. Lidé by měli vstát od hudrování v hospodách nebo občanských sdruženích a zapojit se do standardních politických struktur, aby mohli své názory prosazovat v praxi. Aktivismus je užitečný, ale nedá se tímto způsobem řídit instituce.  Svobodě musí být přímo úměrná zodpovědnost.
 
Alexander Bellu (ODS), místostarosta figuruje jako společník ve společnosti Break in s.r.o. se synem Pavla Hurdy. Firma navíc sídlí na adrese trvalého bydliště Pavla Hurdy, tedy Paláce Akropolis. Jsou tedy minimálně kamarádi. Co tomu říkáte?
Já pana Hurdu také znám 25 let a neřídil mě. Stejně jako v osobním životě musíte kolikrát odpustit, abyste mohli jít dál, tak je to i v tom politické životě. Na druhou stranu nevím, jak to bude fungovat. Ale je to obdobné, jako hodnotit děti podle jejich rodičů. Dostali šanci, jak se s tím poperou, to je otázka. 
 
Nevnímáte to tedy tak, že by to mohl být pro veřejnost problém?
Opakuji, ODS má šanci se ukázat.
 
A jak jste spokojená s dosavadní spoluprací v nové koalici. Je tam mnoho mladých začínajících politiků...
Spolupráce teprve začíná. Vnímám to tak, že třicátníci nastartovávají v ODS i ČSSD svoji politickou kariéru a pokud k tomu přistoupí zodpovědně, tak se mohou naučit, jak úřady fungují. Procesní věci jsou to nejtěžší. Můžete být místostarosta, ale když nevíte, jak věci zrealizovat, tak neuděláte nic. Celé je to především o poctivém a pracovitém přístupu.
 

Úkoly volebního období

Co stojí před starostkou Vladislavou Hujovou jako to nejdůležitější na začátku dalšího funkčního období? 
Co se týká veřejného prostoru, musíme se v tomto období soustředit na spodní Žižkov. Je to oblast, která je dlouhodobě v rámci Prahy 3 Popelkou. Jsou připraveny rekonstrukce náměstí, vstupy na Vítkov. Rádi bychom propojili Vítkov, Krejcárek, Pražačku až Balkán, aby vznikla ucelená oblast pro odpočinek a relaxaci. Podařilo se nám převést zahrádkové osady na Balkáně z magistrátu na městskou část, takže tuto oblast budeme stabilizovat. Budeme podporovat dům dětí a mládeže Ulita, i když je to magistrátní organizace. Budeme usilovat, aby v tom sportovně rekreačním areálu byla větší nabídka. Dobudujeme cestu, aby se dalo sportovat od památníku až na Balkán. Chtěli bychom více zpopularizovat vrch Vítkov. Zatím jsme tam pořádali jen dva ročníky Husitů na Vítkově, vždy přišlo téměř 10 000 lidí. A připadá mi, že spousta Pražanů je na Vítkově úplně poprvé a diví se, jak je to příjemné a hezké místo. 
Za důležitý úkol považuji navázat co nejbližší spolupráci a diskuzi s občany a spolky působící na Praze 3. Zaměříme se také budování bezpečných přechodů a na zvýšenou čistotu v ulicích např. nákupem dalších vysavačů na psí exkrementy.
 
To je projekt, který už začal v minulosti a postupně se realizuje. Často říkáte, že v tomto období je tím novým hlavním tématem stabilizace rozpočtu a úspory.
Ano, hlavní úkol je průběžně snižovat rozpočet. Městská část musí zabezpečovat i činnosti státní správy a na tuto činnost Praha 3 doplácí téměř 60 milionů ročně. Velkou výzvou pro nás je, aby se během tohoto volebního období podařilo zrekonstruovat bývalou školu na Havlíčkově náměstí pro potřeby úřadu a přestěhovat agendy ze Seifertovy ulice. Myslím, že když budeme soustředit všechny agendy do okolí Havlíčkova náměstí, zlepší se komfort pro občany a podaří se je přitáhnout také na prezentace a debaty organizované radnicí.   
 
Běžné výdaje MČ chcete stáhnout ze 480mil. na 400mil. Máte konkrétní představu jak? 
Jedná se jednak o vlastní úspory v chodu úřadu, ale také v 35 příspěvkových organizací, kde musíme nastavit nové procesy. Spadají sem všechny základní a mateřské školy, sportovní areál Pražačka, dům s pečovatelskou službou, ošetřovatelský dům. Dále máme tři kulturní příspěvkové organizace,  divadlo Járy Cimrmana resp. Žižkovské divadlo, Junior klub na Chmelnici a Atrium, které stojí radnici 15 milionů ročně.
 
Tím se může ušetřit. A máte už nějakou konkrétní představu např. o kolik se bude snižovat počet pracovníků úřadu? 
Připravují se organizační změny a počítám, že v příštím roce by mohlo dojít ke snížení o 5-7 procent. Dnes má úřad cca 270 zaměstnanců.
 
 
Za Kauzu 3 rozhovor vedli Karel a Markéta Světlíkovi.
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme