× Pohněme s tím. Společně!

V Praze si lidé připomněli oběti komunismu

Tvrdé jádro KSČM oslaví Vítězný únor u hrobu Gottwalda

24. 2. 2011

Zapálením svíček a proslovy si v Praze připomněla zhruba padesátka lidí oběti komunismu vč. zástupců TOP 09 z Prahy 12. Učinili tak kvůli pátečnímu 63. výročí "Vítězného února", po němž převzala moc v zemi komunistická strana. U pomníku obětem komunismu na pražském Újezdu se organizátoři zároveň vyslovili pro zrušení KSČM. Pietní setkání se letos konalo už po deváté.

Na druhou stranu obdivovatelé Klementa Gottwalda v komunistické straně už nyní, více než rok před sjezdem, zahájili kampaň, jejímž cílem je zásadně změnit stranickou politiku.

Využít k tomu hodlají páteční výročí komunistického převratu v roce 1948, kdy se sejdou u Gottwaldova hrobu na Olšanech. "Jestli má někdo potřebu uctít památku prvního dělnického prezidenta, tak mu v tom nebráníme, jestli někdo nemá tu potřebu, protože to má další politické konsekvence, tak tam prostě nepůjde," poznamenal k akci šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Účast na akci potvrdila například Marta Semelová z pražské KSČM, která však neví, kdo další ještě dorazí. "Kdo přijde, nebo nepřijde opravdu nevím," řekla LN. Stejně odpovídal i poslanec Jiří Dolejš. "Ona (Semelová, pozn. red.) tam určitě přijde, ale kdo dál tam bude mluvit, to opravdu nevím," uvedl pro LN. Sám se prý nezúčastní a jak dodal, nejedná se o oficiální akci strany.

Dolejš připomněl, že KSČM zaujala k únorovému převratu postoj při jeho 60. výročí v roce 1998, na kterém nemá co měnit. Vedení strany označilo únorové uchopení moci za zásadní politický zvrat a přihlásilo se k jeho revolučnímu základu, který vedl ke vzniku první historické formy socialismu. Připustilo ale, že ho provázely "nedostatky a tragické deformace", které myšlenku socialismu "ochudily a poškodily".

 

Zrádcovské vedení KSČM

Obdivovatelé Gottwalda ale nazývají v diskusích nynější vedení KSČM v čele s Vojtěchem Filipem za "zrádcovské", které směřuje k "sociáldemokratismu, demokratickému socialismu a jiným pseudoteoriím". V diskusích uvádějí, že je nutná zásadní změna ve straně. Prosadit by ji chtěli na sjezdu, který se má konat příští rok na jaře v Liberci. Kováčík ale zdůraznil, že Filip dostal silný mandát na řádném sjezdu v Hradci Králové.

Komunistické radikály podněcují zprávy, podle kterých ministerstvo vnitra zkoumá možnost zákazu KSČM. Impulsem pro ně byl projev tehdejší poslankyně Marty Semelové ve sněmovně. Poslankyně v něm při projednávání zákona o protikomunistickém odboji obhajovala pohraničníky, kteří hlídali hranice komunistického Československa.

Stoupenci Gottwalda se aktivizovali i před minulými stranickými sjezdy. Příležitostí bylo vždy výročí únorového převratu. Před budějovickým sjezdem v roce 2004 vyzývala Semelová u Gottwaldova hrobu k "bolševizaci strany", podobné té, kterou tento vůdce českých komunistů prosadil na 5. sjezdu v roce 1929.

Gottwaldovo křídlo tehdy ovládlo vedení strany a umlčelo opoziční názory. KSČ poté opustila drtivá většina levicových intelektuálů. Gottwald ale podle Semelové dokázal veřejně odhalit oportunisty, kteří stranu ohrožovali, dát jí nové jednotné, akceschopné a skutečně komunistické vedení. Semelovou plně podpořila komunistická mládež, podle níž Gottwald, jehož metody se prý dají uplatňovat i dnes, dovedl komunistickou stranu mistrně k vítězství.

Kováčik ale soudí, že je dnes zcela jiná situace a to co dělal Gottwald, není použitelné. Nyní platí současné programové dokumenty a stanovy a s nimi i to, že "KSČM není KSČ", dodal.

 

Zdroj: www.lidovky.cz, 24. 2. 2011

Kontakt TOP 09 Praha 12:

Adresa:

Krajská kancelář TOP 09 Praha

Opletalova 1603/57

110 00 Praha 1

E-mail:
petr.sula@pha.top09.cz

Tel:
Zuzana Pelechová, regionální manažerka: 774 967 351

Web: www.top09.cz/praha12

Facebook - TOP 09 Praha 12

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme