Lockheed Electra se vrátí do Česka. Létal s ní Baťa i piloti RAF

20. 10. 2010

Po dlouhých jednasedmdesáti letech se má brzy do Česka na letiště Točná vrátit unikátní historický letoun. Dnes ho čeká první zkušební let v Dallasu. Se strojem Lockheed Electra brázdil vzduch průmyslník Jan Antonín Baťa i některé legendy československého letectva.

 

Letoun má na délku dvanáct metrů a rozpětí křídel bezmála sedmnáct metrů. Jde taky o první stroj, na kterém česká posádka, konkrétně v roce 1937, obletěla svět. Do dneška se těchto letadel dochovalo jen šest a pouze stroj, který se podařilo zakoupit do Česka, je stále schopný letu.

 

„S Lockheed Electra, konkrétně s tímto kusem jsou spojena jména Jana Antonína Bati, ale i legendárních pilotů, například Jana Šerhanta a Oldřicha Doležala, kteří ve 2. světové válce bojovali v RAF,“ upřesnil Milan Mikulecký z leteckého muzea Točná, který se na získání Elektry podílel.

 

Letadlo bylo původně vyrobené pro americkou pilotku Amelii Earhart, která na stejném typu letadla během své cesty kolem světa za záhadných okolností zmizela. „Dá se říct, že toto letadlo je nejcennější kulturní technická památka, jakou se podařilo do Česka získat,“ podotkl Mikulecký.

 

Samo letadlo je unikátní i tím, že jako jediné z tohoto typu, mohlo nést a odhazovat pumy. „Letadlo po svém úletu z Československa po okupaci se přes Velkou Británii dostalo až do Kanady. A vzhledem k tomu, jak Velká Británie a všichni naši spojenci byli tehdy katastrofálně nepřipraveni na válku, tak byla Elektra upravena a byla používaná jako nouzový letoun pro vyhledávání a útočení na německé ponorky,“ řekl Mikulecký.

 

Posledním majitelem letounu byl texaský milionář a sběratel historických letadel. „A jak už vyplývá z toho, že byl milionář, tak bylo velice obtížné, aby svůj klenot ze sbírky vůbec prodal. Jednání jenom s ním trvaly více než čtyři roky,“ popsal Mikulecký.

 

Lockheed Electra dnes ještě v Česku nepřistane. Nicméně ji čeká první let v americkém Dallasu. „Všichni věříme tomu, že testovací let dopadne dobře. V roce 2011 budou provedeny některé zkušební lety na letišti Točná k tomu, aby mohlo být v provozu v roce 2012. Ale věříme, že letadlo představíme tady už v roce 2011,“ dodal Mikulecký.

Jiří Hošek, Alice Kottová, Petr Král; ČRo 1 - Radiožurnál - Ranní interview (14. 10. 2010, 9:37)

 

Další:

Do Česka se vrátí Lockheed Electra - osobní letadlo Jana Antonína Bati, Zdeňka Kuchyňová, ČRo, 16.10.2010, 06:00

Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme