Kampaň exprimátora Kasla: Místo občanů hájí developera

Praha Libuš bojuje s pravděpodobným kandidátem ANO na primátora

14. 5. 2014

Bytový dům Novodvorská budí emoce. Na jedné straně stojí občané, samospráva i úředníci, na druhé španělský investor a bývalý primátor Jan Kasl.

 

Praha – Španělský developer Hercesa nemá v Praze-Libuši lehké pořízení. Proti jeho projektu domu v Novodvorské ulici se staví tamní občané, politici, úředníci i stavební úřad.

Před několika lety ovšem získal trumf – na přepracování návrhu si najal architekta a bývalého pražského primátora Jana Kasla. S jeho pomocí se projektu, který v průběhu let u úřadů několikrát ztroskotal, začalo dařit o poznání lépe.

Podle informací deníku Aktuálně.cz Kasl, který se chce ucházet o hlasy Pražanů v komunálních volbách jako jednička na kandidátce hnutí ANO, lobbuje za kontroverzní projekt jak u politiků, tak u úředníků.

"Od okamžiku, kdy se tím začal zabývat pan Kasl, se významným způsobem změnil přístup magistrátu, je k developerovi vstřícnější,“ tvrdí nezávislý zastupitel Prahy-Libuš Radek Řezanka, který bydlí v jednom z okolních domů.

Stavba s 200 byty budí vášně u místních především proto, že se svými dvaatřiceti metry dvojnásobně převyšuje výškovou hladinu určenou pro dané území. Kvůli bytovému domu by se navíc musely zbourat patrové garáže o dvou stech místech. 

Práce pro primátora i developera

Developer se ovšem nevzdává, hraje se totiž o lukrativní lokalitu blízko stanice plánovaného metra D. V posledním roce se navíc dočkal alespoň několika menších úspěchů poté, co se obrátil přímo na pražský magistrát.

Investor měl například problém s tím, že mu dopravní odbor Prahy 12 nepovolil připojení na místní komunikaci. Úředníci také požadovali, aby v případě stavby nahradil 191 zrušených parkovacích míst. Obě stanoviska ovšem během jednoho měsíce zrušil magistrátní Odbor dopravních agend. Stavbu kladným vyjádřením podpořil také Institut pro plánování a rozvoj Prahy.

 

Kasl je poradcem primátora Hudečka. "Nevzpomínám si, že by se mnou o tom mluvil," říká Hudeček o Novodvorské.

Foto: Ludvík Hradilek

Podle několika zdrojů z řad zaměstnanců magistrátu s tamními úředníky kvůli Novodvorské vyjednával právě Kasl. Na magistrátu se pohybuje běžně – pracuje totiž jako poradce primátora Tomáše Hudečka. Ten tvrdí, že s Kaslem o této konkrétní stavbě nemluvil, a vyhýbavě odpovídají také šéfové odborů.

"Nejsem si vědom jednání s panem architektem Kaslem,“ hájí se šéf Odboru dopravních agend Jan Heroudek. Postup jeho úřadu v této kauze prý není neobvyklý.

Úředníci z Prahy 12 však upozorňují na to, že ohledně nahrazení parkovacích míst nevydali rozhodnutí, ale pouhé stanovisko, proti kterému investor nemůže podat oficiální odvolání k magistrátu. Odboru dopravních agend ovšem stačilo, že developer podal "podnět“, tedy že si lidově řečeno přišel postěžovat.

"Šlo opravdu o podnět, nicméně správní orgán je povinen jej vyhodnotit a řešit v intencích zákona,“ tvrdí Heroudek.

"S tímto postupem jsme se setkali při přezkumu stanoviska poprvé,“ oponují úředníci z Prahy 12. Stanovisko nadřízeného úřadu je však pro ně závazné, a tak jim nezbylo nic jiného než vyjít developerovi vstříc. 

Já nic, já architekt

Kasl sám odmítá, že by s prosazováním odmítané stavby měl něco společného. "Já to nikde neřeším, jsem jen architekt, který zpracoval ten poslední projekt,“ uvedl Kasl.

Že je to právě on, kdo za stavbu lobbuje, ovšem kromě zdrojů z magistrátu potvrdila i mluvčí Prahy 12 Eva Burianová. Kasl jednal právě s odborem dopravy, který vydal pro developera nepříznivá stanoviska. "Pochopitelně hájil zájmy investora,“ uvedla Burianová.

Na svoji stranu se snažil dostat také zastupitele městské části Praha-Libuš. Ti jsou napříč stranami v bojkotu stavby zajedno (proti nehlasovali pouze tři členové ODS) a na Kaslovy návštěvy komise pro územní rozvoj či jednání zastupitelstva dodnes vzpomínají s pobouřením.

"Můj dojem z jednání pana Kasla je velmi negativní. Hodnotím je jako arogantní a povýšené. Nezaregistrovala jsem z jeho strany žádné ústupky či snahu vyjít našim zcela legitimním požadavkům vstříc,“ myslí si místostarostka Jaroslava Adámková (ČSSD).

 

Někdo vás navedl

Starosta městské části Jiří Koubek (TOP 09) se zase pozastavuje nad tím, že architekt předložil projekt, který je v rozporu se základními pražskými pravidly pro výstavbu. "Nezná pražské stavební předpisy, nebo spoléhá na to, že magistrátní úředníci jsou ohební a zaleknou se jeho kandidatury?“ konstatoval Koubek.

Zastupitelé Prahy-Libuš teď čekají, jakou pozici získá Kasl po komunálních volbách. "Pan Kasl nepatří k těm, kdo ustupuje či přistoupí na kompromis. Pokud nepořídí s námi, vydá se jinou cestou,“ dodala Adámková.

Zeptat se přímo Jana Kasla, jak to bude s jeho prací pro developery, pokud se probojuje do pražského zastupitelstva, možné není. "Nemám zájem se k tomu vyjadřovat. Neděláte to z vlastní vůle, někdo vás navedl,“ odmítá žádost o rozhovor.

Zdroj: server AKTUáLNĚ, 14.5.2014

Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme