Heger: TOP 09 by měla ukázat vlídnější tvář

Rozhovor s místopředsedou TOP 09 Leošem Hegerem

7. 12. 2013

Proč chcete být v předsednictvu právě teď?

V minulém období jsem jako ministr měl takový zápřah a navíc zdravotnictví bylo tehdy často kontroverzní téma, takže na nic jiného moc času nebylo. Už jsem neměl chuť přibírat si další úkoly a dobrovolně se hlásit o práci.

A proč kandidujete teď?

Víceméně je to z podnětu mnoha lidí, kteří mě vyzývali, abych kandidoval a získal pozici jakési přirozené důvěry. V každé straně je to nutné. Politici jsou posuzováni ze dvou úhlů: jeden je ten technický, bojovný, zabývající se takovou tou technologií moci. A druhou věcí je důvěryhodnost politika. Z tohoto druhého úhlu pohledu myslím, že bych tam mohl být, i když z hlediska politických soubojů myslím, že jsou lepší. Takže mě možná někteří vidí jako určitý protipól.

Když člověk kandiduje na takovou funkci, tak někdy třeba proto, aby něco změnil nebo něčím přispěl. Co by se z vašeho pohledu mělo změnit v politice TOP 09?

To trochu souvisí s těmito volbami. Přišli jsme o hlasy. Samozřejmě nikdo v žádné straně neví, čím to přesně bylo. Já osobně si myslím, že jsme přišli o větší část voličů, kteří jsou středoví nebo pravicoví, ale schopní nést svůj životní úděl sami, jsou soběstační, kteří touží po volnějším prostoru. Ale touží po jedné věci, která se nejjednodušeji dá nazvat férovostí.

To je přeci fenomén, kvůli kterému byla listopadová sametová revoluce. Možná v této zemi ani nebylo tolik lidí toužících jezdit do zahraničí, studovat jinde, ale tři čtvrtě národa bylo naštvaných, že to tady funguje v nefér duchu: když nemáte stranickou knížku nebo někoho za zády, tak můžete být dobrý, ale máte smůlu.

My jsme se rozvinuli ekonomicky, ani pokud jse o lidská práva a svobody tomu nelze moc vyčítat. Ale není tady pocit férovosti ve společnosti. A voliči možná mají pocit, že jsme se o toto nezasadili dostatečně.

Co by se tedy mělo v politice TOP 09 změnit?

Hlavní idea v minulém období - kvůli krizi - bylo, že jsme škrtali, šetřili, a s touto idejí se bojovalo. A mnoho lidí si myslí, že se měl klást důraz na budování férové společnosti. Jenže je velmi obvtížné nadefinovat, v čem to spočívá. Je to něco jako firemní kultura - a navenek je třeba dát najevo, že nám o to jde.

A náš nový program už přináší věci, které přispívají k sociální soudržnosti. A že se snažíme férovostní společnost budovat a že nejsme jen proti lidem, kteří nepracují.

Takže teď vlídnější tvář TOP 09?

Asi ano. Mluvím o sociálně spravedlivější společnosti, ale v tom smyslu, abychom se starali o lidi, kteří jsou skutečnými desperáty. A pro ně budovali sociální síť. Ale s tím vytvořit prostor, že se musí co nejvíce postarat sami o sebe.

Byly tyto volby pro TOP 09 šokem?

Ne, myslím, že to takový šok nebyl. V roce 2010 před volbami říkalo, že by 11 procent hlasů byl velký úspěch. My jsme v tomto ranku zůstali. Ale myslím, že potenciál je větší, pravice je strašně oslabená. A je možné se zase dostat zpátky.

Když chcete do vedení, neobáváte se, že TOP 09 je stále stranou dvou mužů - Karla Schwarzenberga a Miroslava Kalouska?

To patří i k té otázce, co bych chtěl dělat: i ve straně je potřeba o těchto věcech mluvit, dávat větší prostor lidem s různými názory, protože na tom se vyhledávají mladší lidé, na tom se vychovávají talenti.

To, že jsme nyní stranou dvou mužů, je, myslím, dobře. Ale jde o to, aby tu byla široká základna lidí, kteří by byli schopni roli jednoho z nich, Karla Schwarzenberga - protože myslím, že Miroslav Kalousek v té pozici zůstane ještě dlouho - tedy byl někdo schopný převzít.

Vy sám neuvažujete ani do budoucna o funkci předsedy?

Ne, já se necítím být následníkem jednoho z oněch dvou mužů, řekněme ve výhledu pěti let. Taky nejsem nejmladší. Když si vezmete, že předseda strany musí být připraven zvednout premiérský post, tak to už asi já nedoženu. Takové ambice nemám, ale chtěl bych přispět k tomu, aby se takoví lidé ve straně našli.

Jan Němec

aktualne.cz, 7. 12. 2013

Štítky
Osobnosti: Leoš Heger
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme