PhDr. Marek Ženíšek, Ph.D.
ministr pro vědu, výzkum a inovace, poslanec Parlamentu ČR za Plzeňský kraj
Marek Ženíšek (* 26. 11. 1978 v Plzni) je politolog, jeden ze spoluzakladatelů TOP 09. Jako bývalý náměstek má zkušenosti z působení na dvou ministerstvech, na resortu spravedlnosti i zdravotnictví. Zastával funkci proděkana, přednášel na vysokých školách. Dnes je naším poslancem a ministrem pro vědu, výzkum a inovace.
Studoval na Filozofické fakultě Západočeské univerzity v rodné Plzni a na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, v roce 2006 obdržel doktorát z politologie. Tři roky nato se stal jedním ze zakladatelů TOP 09, kde byl dalších deset let místopředsedou (z toho dva roky na postu 1. místopředsedy).
Do TOP 09 vstoupil v době, kdy zastával funkci náměstka ministra spravedlnosti pro mezinárodní sekci a vězeňství. Po čtyřech letech přešel na ministerstvo zdravotnictví, kde se coby 1. náměstek zaměřil na ekonomické řízení ministerstva i jím řízených organizací a kde inicioval významnou reformu české psychiatrické péče. Odborná veřejnost ho za to ocenila Medailí za zásluhy o rozvoj oboru psychiatrie v ČR.
Do Poslanecké sněmovny byl poprvé zvolen v roce 2013, ve Sněmovně tehdy působil i ve výborech pro obranu, bezpečnost a pro evropské záležitosti. Podruhé se stal poslancem v roce 2021, ve Sněmovně byl předsedou zahraničního výboru.
Politice se Marek Ženíšek věnuje i mimo své politické funkce. Je autorem či spoluautorem knih a odborných textů zaměřených na politické a volební systémy, byl vědeckým tajemníkem České společnosti pro politické vědy a přednášel na katedře politologie a mezinárodních vztahů fakulty filosofické Západočeské univerzity v Plzni a i na Metropolitní univerzitě Praha. Vedle toho je výkonným ředitelem našeho politického think-tanku pro celospolečenská témata TOPAZ, který propojuje nezávislé odborníky a expertní komise TOP 09.
Nechceme být závislí na dodavatelích. Cílem není Evropě konkurovat, ale držet s ní krok, říká Ženíšek
Rozpočet na vědu, výzkum a inovace má být příští rok navýšen o osm procent. Proč bychom se v Česku měli zaměřit na kvantové technologie, umělou inteligenci nebo čipy? „Víme, že pokud v těchto oblastech nebudeme alespoň částečně držet krok, tak nám může ujet vlak,“ popisuje v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek.
Na Masarykově univerzitě ministr Ženíšek ocenil dynamiku a vize do budoucna
Unikátní prostory Simulačního centra (SIMU) v areálu Univerzitního kampusu Bohunice i Kybernetický polygon na fakultě informatiky si při své pondělní návštěvě MU prohlédl ministr pro vědu, výzkum a inovace ČR Marek Ženíšek.
Zveřejněný návrh státního rozpočtu obsahuje skokové navýšení výdajů na vědu a výzkum
Na vědu a výzkum půjde po dvou letech stagnace více peněz. Díky vyjednání meziročního nárůstu o 8 % by na podporu vědců, výzkumných projektů, ale také mezinárodní vědecké spolupráce mělo putovat celkem 43,3 mld Kč, tedy o 3,1 mld. více než v minulém roce.
Předsedkyně PS: Tchajwanská polovodičová mise je pro nás skvělou příležitostí k podpoře investic
Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová zahájila v dolní komoře Parlamentu investiční seminář tchajwanské polovodičové mise. Ta je výsledkem dosavadních vynikajících česko-tchajwanských vztahů. Seminář si klade za cíl usnadnit tchajwanským firmám investovat ve strategicky klíčovém sektoru polovodičů.
Ženíšek: Česká věda se má soustředit na polovodiče, kvantové technologie a AI
Česká věda nemá problém s nedostatkem talentu nebo chytrých lidí, je ale třeba soustředit se na tři oblasti, o které se v Evropě hraje, řekl dnes velvyslancům ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek. Jedná se podle něj o polovodiče, kvantové technologie a umělou inteligenci (AI).