Jan Jakob

poslanec Parlamentu ČR za Středočeský kraj, předseda klubu poslanců TOP 09

Narodil se 2. prosince 1982 ve Vsetíně. Po maturitě na gymnáziu se přestěhoval do Prahy, kde se věnoval problematice médií a působil jako tiskový mluvčí. Po přestěhování do Roztok se zapojil do zdejšího veřejného života. V roce 2010 se stal starostou a řízení města se věnoval do roku 2022. V pozici starosty zaznamenal řadu úspěchů. V rozpočtu města dokázal najít desítky milionů korun na potřebné investice. Za jeho starostování byla postavena nová budova základní školy s tělocvičnou, několik tříd mateřských škol, opraveny kilometry silnic a chodníků, posílena veřejná doprava či rozšířena podpora kulturních a sportovních spolků. V září 2021 byla slavnostně otevřena další budova základní školy, která proměnila k nepoznání bývalý brownfield v Žalově. Jeho práci místní ocenili v komunálních volbách v roce 2014, kdy TOP 09 získala rekordní počet mandátů. Post starosty obhájil i v roce 2018. Po volbách v roce 2022 starostování předal a jako koaliční zastupitel se věnuje městskému rozpočtu.

V roce 2016 se stal zastupitelem Středočeského kraje. V opozici vytrvale upozorňoval na problémy v nejrůznějších koutech kraje, mnohé z nich se i díky jeho přispění podařilo vyřešit. V krajských volbách v roce 2020 byl lídrem společné kandidátky TOP 09, Zelených a hnutí Hlas ve Středočeském kraji pod názvem „Spojenci pro Středočeský kraj“. Po volbách se v rámci koalice se STAN, ODS a Piráty stal radním pro kulturu, památky a cestovní ruch. Na funkci radního však ke konci února 2021 rezignoval, protože se v lednu 2021 stal poslancem a nechtěl kumulovat funkce.

Ve volbách do Poslanecké sněmovny v říjnu 2021 kandidoval za TOP 09 na kandidátce koalice SPOLU (tj. ODS, KDU-ČSL a TOP 09) ve Středočeském kraji. Poslanecký mandát obhájil a 12. října 2021 se stal novým předsedou Poslaneckého klubu TOP 09. V Poslanecké sněmovně je členem rozpočtového výboru, výboru pro mediální záležitosti a organizačního výboru.

V letech 2017 a 2022 předsedal středočeské krajské organizaci TOP 09 a v listopadu 2019 byl zvolen místopředsedou této strany. Post místopředsedy obhájil v listopadu 2021. Je garantem TOP 09 pro oblasti státní správy a samosprávy a mediální legislativy.

Je ženatý a vychovává čtyři děti. Ve volném čase rád relaxuje u vaření a uzení domácích specialit.

Koalice SPOLU: Média veřejné služby potřebují udržitelný systém financování
10. 7. 2024

Koalice SPOLU: Média veřejné služby potřebují udržitelný systém financování

Během tohoto týdne čekají poslance také dvě mimořádné schůze – ve středu k novelám zákonů o audiovizi a o spotřebních daních a ve čtvrtek k velké mediální novele. Ta počítá se zvýšením koncesionářských poplatků – televizního o 15 korun na 150 korun měsíčně a rozhlasového o deset korun na 55 korun měsíčně. 

Celý článek
TOP 09 navrhuje „optimalizaci“ samospráv a rušení radnic
1. 7. 2024

TOP 09 navrhuje „optimalizaci“ samospráv a rušení radnic

Systém místních samospráv v České republice je přehnaně rozdrobený a tím pádem neefektivní. V rozhovoru pro Echo24 to řekl předseda poslaneckého klubu TOP 09 a autor návrhu na „optimalizaci“ fungování obcí Jan Jakob. Samosprávy by se podle něj neměly nutit do slučování či rušení, spíše je na základě pozitivní motivace a nových povinností přimět k dobrovolné spolupráci.

Celý článek
TOP 09 má plán, jak vesnice zbavit starostů i úředníků a ušetřit
25. 6. 2024

TOP 09 má plán, jak vesnice zbavit starostů i úředníků a ušetřit

Obec, jež sama nedokáže zajistit základní služby, jako je třeba mateřská škola, nemá samostatně existovat.

Celý článek
Poslanec Jakob: Je nezbytné, aby se televizní poplatky navýšily
13. 5. 2024

Poslanec Jakob: Je nezbytné, aby se televizní poplatky navýšily

Aby byla média veřejné služby skutečně nezávislá, je potřeba, aby jejich představitelé nemuseli opakovaně chodit prosit politiky o zvýšení poplatků, říká místopředseda sněmovního podvýboru pro média a svobodu slova Jan Jakob. Automatická indexace bude podle něj druhým zásadním příspěvkem pro posílení této nezávislosti, po změně systému voleb členů rad.

Celý článek
Markéta Pekarová Adamová podpořila manželství pro všechny. Poslanci ho dnes budou řešit
7. 2. 2024

Markéta Pekarová Adamová podpořila manželství pro všechny. Poslanci ho dnes budou řešit

Poslanecká sněmovna bude ve středu projednávat návrh, který by stejnopohlavním párům umožnil uzavírání manželství. Například předsedkyně dolní parlamentní komory Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) již v úterý avizovala, že její strana podpoří tzv. manželství pro všechny. 

Celý článek
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme