Štětina: Evropský parlament odsuzuje anexi Krymu

4. 2. 2016

Evropský parlament dnes přijal ostrou rezoluci odsuzující anexi Krymu. Europoslanci vyjádřili podporu suverenitě a teritoriální integritě Ukrajiny v rámci mezinárodně uznaných hranic. Obnovení ukrajinské svrchovanosti na Krymu zůstává jednou z podmínek k znovu-nastolení standardních vztahů s Ruskou federací. Evropský parlament rovněž ostře odsoudil soustavné porušování lidských práv proti krymským Tatarům a ostatním obyvatelům Krymu, kteří se nechtějí podřídit vládě Kremlu.

„Jsem moc rád, že se nám po několika měsících intenzivního jednání podařilo prosadit téma Krymu na pořad jednání Evropského parlamentu a měli jsme tak příležitost vyjádřit krymským Tatarům silnou politickou podporu. Zastrašování, šikana, mučení, bití, vraždy – to vše je dnešní každodenní realita Krymu a jeho obyvatel, kteří se odmítají sklonit před kremelskými okupanty. Jako bychom se ocitli v době stalinistických čistek. Myslím přitom i na mého přítele Mustafu Džamiljeva, jednoho z krymskotatarských vůdců, který dlouhodobě upozorňuje na snahy Ruské federace okupovat Krym. Mustafa byl v roce 1968 v SSSR na tři roky uvězněn za kritiku okupace Československa. A dnes je opět stíhán ruskými úřady,“ říká Jaromír Štětina (TOP 09/STAN), který je místopředsedou parlamentního podvýboru pro obranu a bezpečnost.

„V této souvislosti je třeba i odsoudit hanebné počínání českých komunistů, kteří ruskou anexi schvalují, jakož i vyjádření českého prezidenta Zemana, jehož výroky k ruské okupaci Krymu současnou situaci jenom zlehčují. Na Krymu je systematicky potlačováno právo na vzdělání v tatarštině a ukrajinštině. Snižuje se počet tatarských škol a tříd. Ohrožena je svoboda slova. Některá tatarská média byla účelově donucena ukončit činnost. Jsou omezovány nebo potlačovány kulturní a symbolické prvky tatarské identity. Tatarský samosprávný zastupitelský orgán Mejlis nemůže svobodně fungovat. A tomu bychom rozhodně neměli pasivně přihlížet," říká Jaromír Štětina.

4. 2. 2016

Štítky
Osobnosti: Jaromír Štětina
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme