× Pojďte do toho s námi.

SPOLU: Prosadili jsme naše požadavky, pandemický zákon umožní náhrady škod

18. 2. 2021

Koalice SPOLU prosadila na jednání s vládou do pandemického zákona důslednou parlamentní kontrolu postupu vlády a náhradu škod občanům, kterých se dotknou vládní omezení. ODS, KDU-ČSL a TOP 09 proto navrhnou ukončení nouzového stavu ke dni účinnosti pandemického zákona.

„Je podstatné, že se nám konečně podařilo přesvědčit vládu k tomu, aby přistoupila na důležité návrhy, které jí předkládáme už téměř rok a předložila rozumný pandemický zákon. Ten umožní, abychom přestali donekonečna prodlužovat nouzový stav a aby živnostníci měli nárok na náhradu škod. Dohoda s vládou je i velká zásluha našeho společného AntiCovid týmu. Tímto krokem sice boj s pandemií nekončí, ale doufám, že jsme téměř po roce konečně nastoupili na tu správnou cestu,“ uzavírá předseda poslaneckého klubu TOP 09 Vlastimil Válek.

„Na dnešním jednání s vládou jsme prosadili naše požadavky. Konečně jsme přinutili vládu jednat a dokázali jsme se v těžké chvíli domluvit. Existuje shoda na pandemickém zákoně – od parlamentní kontroly až po důležitý bod umožňující náhradu škod, který vláda doposud odmítala. Je to velký úspěch opozice, ale především všech občanů. Shoda je na rychlém schválení pandemického zákona, který nahradí dosavadní chaotické řízení pandemie. Navrhneme proto dnes v Poslanecké sněmovně, aby byl nouzový stav ukončen k datu nabytí účinnosti pandemického zákona. Předpokládáme, že by pandemický zákon měl vyjít ve Sbírce zákonů příští pátek a ukončit tak nouzový stav. Je to nejrozumnější cesta, jak na jedné straně skončit další nesmyslné prodlužování nouzového stavu, odstranit ústavní nejistotu a současně poskytnout všem – vládě, krajům aj. dostatek času na přípravu,“ říká předseda ODS Petr Fiala.

„Pro nás je důležité, že zde budeme mít zákon, který bude umožňovat řešení boje s pandemií bez nutnosti stavu nouze. Co je důležité, že se nám podařilo prosadit do tohoto zákona principy pro kompenzaci škod, že MZd musí svá opatření kvalitně odůvodnit a jsou přezkoumatelná i soudně. Toto je velmi důležité pro naše občany, aby měli jistotu, že když jim vládní opatření způsobují škody, tak že tyto škody bude také stát kompenzovat a nenechá je ve štychu. Po deseti měsících, kdy zde vláda nebyla schopna tento zákon kvalitně dokončit, jsme udělali maximum, abychom ho dokázali upravit za poslední dva dny. Naše koalice SPOLU jasně prokázala konstruktivní přístup, abychom lépe bojovali s pandemií,“ vysvětluje předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.

Vladan Vaněk, tiskový mluvčí TOP 09

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Vlastimil Válek
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2021  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme