× Pojďte do toho s námi.

Senátorský klub ODS a TOP 09: Podpoříme sněmovní verzi volebního zákona. Korespondenční volbu předložíme Sněmovně ihned po volbách

28. 4. 2021

Senátorský klub ODS a TOP 09 podpoří verzi volebního zákona z Poslanecké sněmovny, který zachovává 14 volebních krajů, odmítá bonus pro vítěze a zvyšuje kvóty pro koalice. Tento návrh má podporu z důvodu rychlého schválení nových pravidel pro volby do Poslanecké sněmovny. Zástupci klubu však nesouhlasí s vyřazením korespondenční volby, proto budou předkládat návrh na zavedení volby ze zahraničí ihned po podzimních volbách novému složení Poslanecké sněmovny.

„V Senátu se budeme zabývat dlouho očekávaným volebním zákonem. Bohužel ve Sněmovně neprošel ani jeden z návrhů na korespondenční volbu pro občany ČR, kteří se v době voleb nachází mimo naše území. Na druhou stranu vnímáme velmi vážnou aktuální politickou situaci. Jeden volební blok se snaží o vyslovení nedůvěry vládě, druhý blok usiluje o rozpuštění Sněmovny. Z tohoto důvodu nerozumím postoji 14 senátorů z klubu STAN. Bohužel jsem nezaznamenal, že by poslanecký klub ANO, ČSSD, KSČM nebo SPD změnil názor na korespondenční volbu. To by znamenalo, že ve Sněmovně by návrh senátorů STAN neměl podporu, tudíž bychom ztratili další měsíc a volební zákon by se nám vrátil zpět. Účinnost zákona je stanovena sice na 1. červenec, ale v této situaci si nemůžeme dovolit nechávat nadále občany ČR v nejistotě z neschváleného volebního zákona. Proto náš klub podpoří volební zákon v poslanecké verzi. Tento návrh ponechává 14 volebních krajů, nepřipouští bonus pro vítěze a akceptuje náš návrh na zvýšení kvót pro koalice,“ vysvětluje Zdeněk Nytra, předseda senátorského klubu ODS a TOP 09.

„Jsem zklamán z toho, jak byl schválen volební zákon v Poslanecké sněmovně, protože neobsahuje korespondenční volbu pro české občany v zahraničí. Jako předseda stálé komise Senátu pro krajany žijící v zahraničí chci jasně říct, že rozhodně neupouštíme od záměru korespondenční volbu zavést. Jsme si ale vědomi, že Sněmovna v současném složení korespondenční volbu neschválí, a zároveň volební zákon potřebujeme co nejrychleji. Proto jsme připraveni schválit volební zákon tak, jak nám přišel ze Sněmovny. Současně naše komise vypracuje novelu volebního zákona, do které zařadí korespondenční volbu a tuto novelu předloží co nejdříve po volbách nově zvolené Sněmovně. Věřím, že v novém složení Sněmovny už bude mít korespondenční volba dostatečnou podporu,“ říká první místopředseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Tomáš Czernin.

Vladan Vaněk, tiskový mluvčí TOP 09

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Tomáš Czernin
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram EPP

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2021  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme