Schwarzenberg: Spojení Klause a Zemana je podvod na voličích

Prohlášení Karla Schwarzenberga

V těchto dnech se projevil velký podvod na českých voličích. Dlouhá léta nám Václav Klaus a Miloš Zeman tvrdili, jak spolu svádí nepřekonatelný boj pravice s levicí. Teď se jasně projevuje, že o to vůbec nejde. Neboť Václav Klaus a Miloš Zeman tvoří jednu mocenskou skupinu, která spolu drží léta pohromadě.

20. 1. 2013

Při této volbě prezidenta České republiky půjde o to, jestli nám tento svazek bude nadále vládnout, nebo jestli se podaří nastavit novou dobu v české politice.

Jasně se nyní ukazuje, že Václav Klaus a Miloš Zeman mají společný zájem, který je spojuje v okamžiku nouze. Stejně jako je spojoval v dobách opoziční smlouvy. Součástí tohoto paktu je i nedávná masívní amnestie.

Slova, která jsme slyšeli za poslední týden z úst Miloše Zemana, Václava Klause a jeho rodiny, jsou toho nejlepším důkazem. Posledních sto let nám přitom prokázalo, jak apel na nejnižší instinkty má tragické následky.

Doporučuji prezidentu Klausovi, aby si pozorně přečetl, co jsem opravdu řekl a nemluvil o něčem, co jsem neřekl. Nezpochybňuji poválečné uspořádání, je neměnné, ničí majetek v České republice není ohrožen.

V minulých dnech byly v prezidentské kampani používány zmanipulované citáty a slova vytržená z kontextu, týkající se například mých výroků o poválečné historii. Tak, aby se vytvořil strach z neexistujícího nebezpečí.

Prohlášení Václava Klause a Miloše Zemana jsou přitom v naprostém rozporu s jejich konkrétními výroky a postoji předešlých let. To jen dokazuje, že jim jde jen a jen o moc, které jsou schopni podřídit cokoliv.

Přenechme dějiny historikům a zabývejme se dnešními problémy České republiky, jichž je dost.

Prezidentská volba se tedy překvapivě jeví jako mnohem důležitější, než jsme si ještě před několika týdny či dny mysleli. Jde skutečně o budoucí podobu české politiky.

FAKTA

Václav Klaus:

V prohlášení z března 2003 uvedl na adresu odsunu sudetských Němců u příležitosti výročí obsazení Československa nacisty: „V České republice i v Německu bychom si měli umět říct: Toto se stalo, dnes už minulost nezměníme, z dnešního hlediska šlo o činy nepřijatelné… tyto události plné násilí a lidských tragédií poznamenaly celé generace a pocity křivd v myslích řady lidí přežívají dodnes.“

Miloš Zeman:

„Neznamená to, že bych souhlasil s odsunem sudetských Němců. Pokládám to za postup založený na mýtu kolektivní viny a za intelektuální nedostatečnost a neochotu selektivního přístupu k této vině. Což je ostatně záležitost, která se nestala jen po roce 1945. Domnívám se, že Československo se tímto odsunem samo ochudilo o střet kultur, o střet národností o střet různých pohledů na život."

5. 12. 1991, Federální shromáždění

Záznam rozhovoru předsedy vlády ČR Miloše Zemana s redaktorem Janem Pokorným, vysílaného v přímém přenosu rozhlasové stanice Český rozhlas – Radiožurnál dne 28. února 2002 v pořadu O kom se mluví: “Já jsem byl první politik, který jasně řekl, že Benešovy dekrety jsou vyhaslé a byl jsem za to mnohokrát kritizován, a přesto jsem měl odvahu to říci prostě proto, protože si myslím, že je to pravda.”

“Dekrety prezidenta Beneše patří minulosti – potvrdil to komisař pro rozšíření Evropské unie Günter Verheugen. Ve společném prohlášení s premiérem Zemanem řekl, že poválečné prezidentské dekrety o zbavení občanství a majetku sudetských Němců už v současnosti nemají právní účinky.” – 11. dubna 2002, Český rozhlas.

Marek Pražák
volební tým Karla Schwarzenberga

V Olomouci 20. 1. 2013

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme