Poslanci odmítli pomoci obcím a městům. Samosprávy se tak budou muset zadlužit.

10. 12. 2009

Starostovské hnutí nesouhlasí s nezodpovědným hlasováním poslanců o státním rozpočtu, kdy byl zamítnut návrh poslance Miroslava Kalouska (TOP 09) na snížení výdajů ministerstev (jejich vlastní spotřeby) a přesun takto uspořených prostředků obcím a menším městům. Poslanci tak dali zelenou dalšímu zadlužení a přitom odmítli návrh, který mohl snížit objem veřejného dluhu.

Návrh exministra financí by uspořil ve státním rozpočtu částku 2,033 miliard a tyto prostředky distribuoval ve výši 517 Kč na jednoho obyvatele mezi obce a města do 10 tis. obyvatel. Právě tyto samosprávy se potýkají s výpadky ve svých rozpočtech, přitom však mají financovat již rozpracované projekty, jinak mohou o peníze z fondů EU přijít. Menší samosprávy na rozdíl od větších sídelních celků si nejsou schopny zajistit prostředky na povinnou spoluúčast při čerpání evropských peněz jiným způsobem, než se dále zadlužit. Banky však preferují především zajištění komerčními nemovitostmi, kterými pochopitelně menší samosprávy disponují jen omezeně.

Předložený návrh poslance Kalouska by z celkového počtu 6244 obcí a měst měl pozitivní dopad na 6111 z nich, v nichž žijí čtyři milióny občanů. Návrh krátil výdaje státního aparátu v jiných kapitolách státního rozpočtu a nezvyšoval tak zadlužení státu, ke kterému by jinak dalším zadlužením obcí a měst došlo. Ministerstvo financí již nyní eviduje zvýšené zadlužování obcí, které je vyvoláno snahou realizovat rozpracované projekty. Tyto pozitivní dopady poslanci odmítli, kdy 54 z nich návrh zamítlo, 44 podpořilo a zbylí se zdrželi či nehlasovali.

„Poslanci upřednostnili například nákup kožených tašek na ministerstva před pomocí městům a obcím a jejich občanům. Samosprávy se dále více zadluží, aby dokončily rozpracované projekty. Situace je skutečně vážná. Příští rok bude řada obcí a měst stát před rozhodnutím, zda od evropských projektů neodstoupit," podotkl Petr Gazdík, starosta obce Suchá Loz, předseda hnutí Starostové a nezávislí.

Ten podotkl, že starostové byli jedinou skupinou, kteří nechtěli státní peníze pro sebe, ale řešit problémy občanů svých měst a obcí. „Naše obec má v příštím roce realizovat evropský projekt stavby kulturního a enviromentálního centra. Díky rozpočtovým výpadkům však už teď víme, že nám chybí na náš povinný podíl přes půl miliónu korun a nemáme, kde je vzít, jsme malá obec," uvedl starosta obce Vysoké Pole na Valašsku Josef Zicha. Banky podle starosty již obci nepůjčí, starosta proto zvažuje, že požádá občany obce o půjčku obci. „Věřili jsme, že peníze budou schváleny. Těch 517 Kč by celkem obci přineslo přes 400 tis. Kč," uzavřel starosta Zicha.

Petr Gazdík, předseda hnutí, starosta obce Suchá Loz
Josef Zicha, starosta obce Vysoké Pole
V Praze dne 10. prosince 2009