Návrat havlovských ideálů se odkládá

8. 3. 2018

TOP 09 považuje dnešek za smutný den pro Českou republiku. Inaugurace Miloše Zemana znamená další pokračování hradní politiky, která rozděluje společnost a ignoruje ideály Listopadu 1989. Politici TOP 09 se proto prezidentského slibu zúčastní v černém a oděv, který symbolizuje smutek, si ozdobí odznaky s podobiznou Václava Havla.

„Chceme dát najevo, že dnes opravdu není žádný důvod k oslavám. Do druhého funkčního období nastupuje prezident, který opakovaně porušuje ústavní zvyklosti, nevybíravě uráží své názorové oponenty a podněcuje nenávistné nálady vůči novinářům. Výsledky volby respektujeme, považujeme ovšem také za nezbytné na chyby a přešlapy Miloše Zemana opakovaně upozorňovat,“ říká předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

Přestože se TOP 09 neztotožňuje s hodnotami a mnohými názory, které prezident Miloš Zeman reprezentuje, společnou schůzi Sněmovny a Senátu její zástupci bojkotovat nebudou. Nebudou se ale účastnit slavnostní recepce. „Na společnou schůzi obou komor jdeme, protože je naší prací účastnit se zasedání Parlamentu i s respektem k funkci prezidenta jako takové. Ale slavit nebudeme,“ říká senátor TOP 09 Tomáš Czernin. „Chceme, aby český prezident byl morálním vzorem, zasazoval se o dodržování lidských práv a naši zahraniční politiku orientoval na Západ do Evropské unie a NATO. Věříme, že se tyto ideály na Pražský hrad nejpozději s příštím prezidentem vrátí. Václava Havla, který za ně vytrvale bojoval, jsme dnes proto symbolicky vzali s sebou na Hrad,“ dodal místopředseda TOP 09 Tomáš Czernin.

Poslanci TOP 09 se tento týden veřejně při jednání Sněmovny dotazovali, proč na inauguraci nejsou zváni někteří rektoři, hejtmani a europoslanci. Předseda Sněmovny Vondráček je nakonec až poté a pouhý den před konáním inaugurace začal zvát. „Smuteční atmosféru umocňuje nepřijatelný projev osobní animozity, který znemožnil pozvat některé rektory, hejtmany a europoslance. V Poslanecké sněmovně jsem se proto už dříve ohradil proti tomu, že její předseda Vondráček původně nepozval některé rektory na čtvrteční schůzi obou komor ke slibu prezidenta republiky. Pravomoc vůči této schůzi má Sněmovna. Proto jsem protestoval proti tomu, aby naše pozvání určovali Mynář s Ovčáčkem,“ uvedl předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek. 

Jakub Hnát, tiskový mluvčí TOP 09

Praha 8. března 2018

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Tomáš Czernin, Jiří Pospíšil
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Jiří Pospíšil:Spolupráce středopravicových stran musí začít hned.
Děkujeme