Kovářová: Napravujeme chyby v zákonech, infrastrukturu bude možné ukládat do komunikací

14. 9. 2016

Poslanecká sněmovna dnes schválila návrh novely zákona o pozemních komunikacích, která odstraňuje nedostatky zákona, které vznikly při jeho předchozí novelizaci. Kvůli chybám nebylo možné ukládat infrastrukturu do jiných než místních komunikací. To zabrzdilo investice a realizaci infrastrukturních staveb v obcích a městech v celé České republice.

Poslední novela neumožňuje například uložení kanalizačního řádu do tělesa komunikace, kromě místních komunikací. Vzhledem k tomu, že většinu obcí logicky protínají silnice státní i krajské, jedná se o jasný legislativní zmetek, neboť právě zmíněné kanalizační systémy nutně musí být propojeny a minout tyto komunikace vyššího řádu prostě nelze, vysvětluje předkladatelka návrhu poslankyně Věra Kovářová z klubu TOP 09 a Starostové.

Velkým problémem je to, že kvůli této nesmyslné zákonné překážce obce a města nemohly v řadě případů vůbec čerpat dotace na výstavbu infrastruktury, náhle nebylo možné pokládat kabely nebo kanalizaci - na což nás upozorňovala řada starostů, doplňuje spolupředkladatel novely a místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík (klub TOP 09 a Starostové).

„Schválením této novely si oddechnou nejenom obce a města, ale i řada občanů, kteří se rozhodli postavit si nové domy. Poměry leckde neumožňují vybudovat technické sítě bez toho, že se uloží pod stávající komunikace. Navíc možnost uložení sítí pod komunikacemi bude v řadě případů levnější než jejich složité obcházení. Vzhledem k jednoznačné podpoře ve sněmovně očekáváme, že novela začne platit co nejdříve,“ uvedl další ze spolupředkladatelů a předseda poslaneckého klubu František Laudát (TOP 09).

Martina Macková, tisková mluvčí TOP 09

Praha 14. září 2016

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme