× Pojďte do toho s námi.

Interpelace by měly být pro ministry povinné

30. 6. 2016

Ministři současné vlády se dlouhodobě vyhýbají interpelacím poslanců, což potvrzují i statistiky. Poslanci za TOP 09 Věra Kovářová a Martin Plíšek proto navrhli novelu jednacího řádu, která znamená povinnou účast ministrů na interpelacích ve sněmovně.

Vláda je odpovědná Poslanecké sněmovně a interpelace jsou jedním ze způsobů, kterým mohou poslanci přímo komunikovat s ministry. Členové současné vlády ale veškerá nepsaná pravidla ignorují a na interpelace prostě nechodí. Svou neúčast navíc zdůvodňují mnohdy pochybně,“ říká poslankyně Věra Kovářová (klub TOP 09 a Starostové). Navrhuje výslovně uložit ministrům účast na interpelacích jako povinnost plynoucí z jejich funkce. Omluvit by se z nich bylo možné jen z vymezených důvodů jako je třeba zahraniční cesta nebo nemoc.

Ústní a písemné interpelace, které jsou součástí kontroly parlamentu nad vládou, podle poslanců TOP 09 dnes neplní svoji funkci. Na ústní interpelace ministři nechodí – a když už přijdou, na přihlášky mnoha poslanců se nedostane. Na písemné interpelace ministři odpovídají s velkým zpožděním. Rekordmanem absencí mezi všemi ministry je Andrej Babiš, který za celou dobu, kdy je ve funkci, přišel pouze na třetinu všech jednání. A bohužel není sám, i proto kontrolní systém sněmovna-vláda nefunguje. Naše návrhy považujeme v tuto chvíli za nutné,“ říká poslanec a spoluautor novely Martin Plíšek (TOP 09).

Poslanci navrhují zavést povinnou přítomnost ministrů u interpelací a prodloužit ústní interpelace o hodinu. Protože čas zasedání sněmovny, který je vyhrazený pro otázky a odpovědi ani při absenci ministrů poslanci nemohou využít na běžné jednání a sněmovna tak nepracuje efektivně, novela řeší i tento případ. Pokud by projednávání písemných interpelací kvůli neúčasti ministrů skončilo dříve než v 10:45, což se běžně děje, nebo projednávání ústních interpelací dříve než v 18:45, zařadí se ihned po nich na program schůze prvé čtení dosud neprojednaných opozičních návrhů zákonů,“ uvedla poslankyně Věra Kovářová.

Ze statistik, které nechal vypracovat premiér a otiskla je některá média, vyplývá, že 10 z 16 ministrů přišlo odpovědět na dotazy poslancům méně než v 60 procentech k tomu určených dnů. Nejhorší absenci mají ministr financí Babiš, vnitra Chovanec a zdravotnictví Němeček.

Martina Macková, tisková mluvčí TOP 09

Praha 30. června 2016

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Věra Kovářová, Martin Plíšek
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2021  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme