Chlad: Cizojazyčné nadpisy počeští novela o reklamě

18. 8. 2011

Nabídka zboží jen v ruštině nebo angličtině? I to je v Česku možné. Změnit by to měl zákon, který bude předkládat poslanec Rudolf Chlad (TOP 09). Novelu, jež mění zákony na ochranu spotřebitele a o regulaci reklamy, pošle poslanec v nejbližších dnech do Sněmovny. Obchodníci by podle ní měli mít povinnost nabízet zboží vždy také v češtině.

Právě v Karlovarském kraji, jejž Rudolf Chlad ve Sněmovně zastupuje, jsou reklamní nabídky psané výlučně v azbuce velkým problémem. Stěžují si na ně tamní občané, vadí i lázeňským hostům a turistům. Problematika se ale týká i mnoha dalších krajů, především velkých měst a pohraničí. Zahraniční podnikatelé dnes totiž mohou naprosto legálně zveřejnit reklamu s nabídkou svého zboží nebo služeb pouze v cizím jazyce. „Nerespektují fakt, že podnikají na území České republiky. Nemusí češtinu vůbec použít,“ říká poslanec Rudolf Chlad.

Účelem návrhu není diskriminace žádného jazyka, ale narovnání podmínek a stanovení pravidel při umísťování nápisů a reklam v cizím jazyce. Ad absurdum by bez novely někde mohla být diskriminována naopak právě čeština,“ dodal poslanec, který o svém návrhu jednal i s předsedou Sdružení měst a obcí, europoslancem Oldřichem Vlasákem, s předsedou Asociace krajů ČR poslancem Michalem Haškem a také s vládní Zmocněnkyní pro lidská práva Monikou Šimůnkovou.

Na novele se podílel rovněž primátor Karlových Varů Petr Kulhánek (Karlovarská občanská alternativa) a další. „Město nemá pravomoc s tím cokoliv udělat. Nemůžeme vyhláškou nařídit, aby vedle zveřejněného cizojazyčného textu umístili i text český,“ potvrdil primátor Kulhánek.

Návrh zákonů, který ochraňuje národní jazyk, už přijala minimálně desítka států Evropské unie. A to včetně Slovenska, které úpravu schválilo před dvěma lety. Český zákon ale na rozdíl od slovenského řeší pouze a jedině cizojazyčné nápisy. Zákon navrhuje, aby byly oba nápisy v jazykových mutacích stejně velké a obsahově shodné.

Dohlížet na dodržování pravidel by měly živnostenské úřady. Pokud bude zákon schválen, cedule psané výhradně v cizím jazyce získají český ekvivalent do čtyř měsíců. Za porušení by pak mohla padnout až pětimilionová sankce.

Alžběta Plívová
tisková mluvčí TOP 09

V Praze 18. 8. 2011

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Rudolf Chlad
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Jiří Pospíšil:Spolupráce středopravicových stran musí začít hned.
Děkujeme