Česká republika má vládu systémové korupce

4. 3. 2016

Páteční hlasování Poslanecké sněmovny o změnách v zákoně o veřejných zakázkách potvrdilo, že Česko má dnes vládu systémové korupce. Poslanci zákon o veřejných zakázkách přetvořili v normu, která přímo podporuje korupci.

„Martin Plíšek dnes položil poslancům jednoduchou otázku, zda považují za správné, aby ten, kdo spravuje veřejné rozpočty, si do nich mohl také sáhnout pro svůj soukromý zájem a zisk. Zástupci ČSSD i hnutí ANO 2011 hlasováním řekli: Ano, je to správné,“ řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalouseka dodal: „My jsme to vždy považovali za zcela nepředstavitelné, ale dnešek potvrdil, že časy se mění.“

Návrh Martina Plíška měl zajistit, aby se firmy s nejméně desetiprocentním podílem člena vlády nemohly účastnit veřejných soutěží. Slibu, že tuto změnu podpoří, poslanci ČSSD, ale i mnozí členové opozičních stran, nakonec nedostáli. „Andrej Babiš má ve Sněmovně více spojenců, než se původně zdálo. Kdyby totiž poslanci hlasovali podle dřívějších vyjádření, návrh mohl projít,“ komentoval nedodržení dřívějších dohod Martin Plíšek (TOP 09). Jeho návrh neprošel o pouhých 5 hlasů.

Co se dnes stalo, není bohužel náhoda. Zákon o veřejných zakázkách byl v tomto volebním období už jednou zasažen. V porovnání s rokem 2014 vzrostl počet veřejných zakázek, ve kterých je pouze jeden zájemce, který ji také vyhraje, o 82 procent. Během jednoho roku jsme se v transparentnosti veřejných zakázek dostali na páté nejhorší místo v Evropské unii,“ uvedl poslanec Jan Farský (TOP 09 a Starostové).

Předseda TOP 09 Miroslav Kalousek zdůraznil, že odmítnutí pozměňovacího návrhu poslance Martina Plíška není ani zdaleka jediným důvodem, proč TOP 09 návrh zákona v závěrečném hlasování nepodpoří. „Dnešním chováním vláda dosáhla vrcholu svého nemravného chování a stala se vládou systémové korupce,“ dodal Miroslav Kalousek.

Martina Macková, tisková mluvčí TOP 09 

V Praze 4. března

Štítky