Štětina: Evropský parlament odsuzuje anexi Krymu

4. 2. 2016

Evropský parlament dnes přijal ostrou rezoluci odsuzující anexi Krymu. Europoslanci vyjádřili podporu suverenitě a teritoriální integritě Ukrajiny v rámci mezinárodně uznaných hranic. Obnovení ukrajinské svrchovanosti na Krymu zůstává jednou z podmínek k znovu-nastolení standardních vztahů s Ruskou federací. Evropský parlament rovněž ostře odsoudil soustavné porušování lidských práv proti krymským Tatarům a ostatním obyvatelům Krymu, kteří se nechtějí podřídit vládě Kremlu.

„Jsem moc rád, že se nám po několika měsících intenzivního jednání podařilo prosadit téma Krymu na pořad jednání Evropského parlamentu a měli jsme tak příležitost vyjádřit krymským Tatarům silnou politickou podporu. Zastrašování, šikana, mučení, bití, vraždy – to vše je dnešní každodenní realita Krymu a jeho obyvatel, kteří se odmítají sklonit před kremelskými okupanty. Jako bychom se ocitli v době stalinistických čistek. Myslím přitom i na mého přítele Mustafu Džamiljeva, jednoho z krymskotatarských vůdců, který dlouhodobě upozorňuje na snahy Ruské federace okupovat Krym. Mustafa byl v roce 1968 v SSSR na tři roky uvězněn za kritiku okupace Československa. A dnes je opět stíhán ruskými úřady,“ říká Jaromír Štětina (TOP 09/STAN), který je místopředsedou parlamentního podvýboru pro obranu a bezpečnost.

„V této souvislosti je třeba i odsoudit hanebné počínání českých komunistů, kteří ruskou anexi schvalují, jakož i vyjádření českého prezidenta Zemana, jehož výroky k ruské okupaci Krymu současnou situaci jenom zlehčují. Na Krymu je systematicky potlačováno právo na vzdělání v tatarštině a ukrajinštině. Snižuje se počet tatarských škol a tříd. Ohrožena je svoboda slova. Některá tatarská média byla účelově donucena ukončit činnost. Jsou omezovány nebo potlačovány kulturní a symbolické prvky tatarské identity. Tatarský samosprávný zastupitelský orgán Mejlis nemůže svobodně fungovat. A tomu bychom rozhodně neměli pasivně přihlížet," říká Jaromír Štětina.

4. 2. 2016

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Jaromír Štětina
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme