TOP 09 slibuje snižování schodku rozpočtu

30. 11. 2009

Strana se pokusí změnit dosavadní pravidla pro tok peněz od státu do pok laden měst a obcí

Konzervativní proevropská strana, jak TOP 09 charakterizuje samu sebe, si o víkendu v pražském TOP hotelu zvolila vedení a oznámila, že v příštích letech se bude podílet jen na takové vládní koalici, která se zaváže k razantnímu a věrohodnému snižování deficitu veřejných rozpočtů.

Sněm připravovaný bývalým členem KDU-ČSL, poslancem Miroslavem Kalouskem, dopadl přesně tak, jak byl naplánován. Předsedou strany se stal senátor Karel Schwarzenberg, jeho prvním zástupcem Kalousek. Další čtyři místopředsednické posty obsadili kandidáti navržení přípravným výborem strany - Jaromír Drábek, Ludmila Müllerová, Pavol Lukša a Marek Ženíšek. V nejužším vedení i výkonném výboru strany převládají bývalí členové KDU-ČSL.

Za jeden z hlavních úkolů, pokud volební výsledek umožní straně participovat na vládě, považuje TOP 09 stabilizaci veřejných financí. Podle jejích ekonomických stratégů by se to mohlo povést během pěti let, a to v případě, že se schodek bude každoročně snižovat o jedno procento HDP. V roce 2015 by tak země mohla přijmout euro. Detailní program, ve kterém budou zahrnuty i návrhy penzijní a zdravotnické reformy, chce strana zpracovat do března. Po vnitrostranické diskuzi ho v dubnu představí veřejnosti. „My jsme si vytvořili své desatero, máme své zásady a důkladně pracujeme na kapitolách programu, které s pomocí boží se potom ucelí v jedno," řekl Schwarzenberg.

Nová strana však ještě jeden stěžejní úkol, který vyplývá z jejího úzkého spojení s hnutím Starostů a nezávislých: „Chci, abychom si uvědomili, že máme povinnost zajistit lidem na venkově srovnatelné podmínky pro život. A nechceme připustit, aby z vesnic byly skanzeny, kam jezdí lufťáci trávit víkendy. Chceme otevřeně pojmenovávat problémy a řešit je. Jsem proto ráda, že hlas nás venkovanů bude slyšet a že se stane naší top prioritou," uvedla místopředsedkyně Müllerová.

TOP 09 tak bude stranou, která se pokusí změnit pravidla pro tok peněz ze státního rozpočtu do pokladen měst a obcí. Podstatu připravované změny popisuje Kalousek jako systém, při němž by čtyři velká města, tedy například Praha, „o žádné příjmy nepřicházela, pouze by se přibrzdily, aby je menší města a obce mohly dohnat".

Jana Havligerová
E15, 30. 11. 2009, Rubrika: Události, Str: 2
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme