× Pojďte do toho s námi.

Schwarzenberg vyzývá zákonodárce k účasti na inauguraci

1. 3. 2013

Řada poslanců a senátorů se odmítá účastnit prezidentské inaugurace Miloše Zemana. Někteří mu nemůžou zapomenout ostrou kampaň, jiní nemají čas. Poslance vybízí k účasti i Karel Schwarzenberg.

Na jedné straně nadšení, na druhé opovržení. Stovky členů strany Zemanovců a jejich sympatizantů jsou připraveny se příští týden v pátek vydat na prezidentskou inauguraci do Prahy až z Moravy. Na rozdíl od nich se slavnostního aktu odmítá zúčastnit řada poslanců a senátorů, ačkoli by to mělo být jejich pracovní povinností. Nechtějí být součástí ceremoniálu, na němž se stane prezidentem člověk, jenž ve volbách zvítězil nečestným způsobem. Což potvrdil i soud. „Rebelie“ se nejvíce rozšířila v řadách TOP 09 a ODS.

 „Na Hrad nepřijdu. Kampaň ze strany nového prezidenta překročila veškerou míru vkusu, a to zejména hraní kartou Benešových dekretů,“ nechala se slyšet Jaroslava Wenigerová (ODS). Poslankyně uznává, že byl Miloš Zeman zvolen prezidentem právoplatně a účast na společné schůzi obou komor ve Vladislavském sále je vlastně její pracovní povinností, ale nechuť sledovat Zemanův nástup do úřadu nakonec byla silnější. „Převážilo to, že se chci chovat podle svého vědomí a svědomí. Jestliže člověk postupuje proti svému svědomí, pak ho ta nesprávná rozhodnutí pálí celý život,“ vysvětlila Wenigerová.

Je možné, že nakonec na akci nedorazí až desítky zákonodárců. A to nejen kvůli jejich antipatii vůči Miloši Zemanovi, ale také proto, že jednoduše nemají čas.  „Nezúčastním se z prostého důvodu. Když nahlédnete do kalendáře, zjistíte, že mám ten den svátek a rodina už dávno dopředu zorganizovala oslavu mimo Prahu,“ uvedla Gabriela Pecková z TOP 09 s tím, že v tomto případě má rozhodování velmi jednoduché.

Upřednostnila by poslankyně oslavu jmenin před inaugurací, i pokud by prezidentské volby vyhrál Karel Schwarzenberg? „Tak v tom případě bych oslavu jistě zrušila. Ale za současných okolností nebudu na svém programu nic měnit,“ reagovala Gabriela Pecková.

Už je jisté, že nedorazí ani poslanci Stanislav Polčák či Patricie Kotalíková a senátoři Jaromír Štětina nebo Jan Horník. Všichni jsou členy nebo kandidovali za TOP 09.

Podle předsedy poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petra Gazdíka by na inauguraci měla ze Schwarzenbergovy strany dorazit minimálně polovina poslanců, tedy alespoň dvacet. „Řady kolegů se dotkl způsob kampaně, který okruh Miloše Zemana zvolil,“ řekl Gazdík. „Já úctu k Miloši Zemanovi chovám, je to můj prezident,“ zdůraznil poslanec. Ale ani on se příští pátek na Hradě neobjeví. Bude zrovna na dlouho plánované cestě ve Spojených státech.

Rozpaky zejména některých poslankyň TOP 09 se tento týden snažil rozptýlit dokonce i Karel Schwarzenberg. „Moc se nám tam nechtělo. Pan Schwarzenberg se pousmál a řekl: Nenechte mě tam jít samotného. To mě ujistilo, že je lepší tam jít s ním. Takže já jdu na Hrad s Karlem,“ prohlásila poslankyně TOP 09 Anna Putnová.      

Pozvání na Hrad nakonec přijme rovněž senátor ČSSD Jiří Dienstbier, přestože ve volební kampani patřil mezi největší Zemanovy kritiky. Bere to spíše jako nutnost. „Jde o společnou schůzi Senátu a Poslanecké sněmovny, takže se zúčastním v rámci svých pracovních povinností,“ sdělil Dienstbier.

Zatím do kanceláře předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové (ODS) oficiálně dorazilo několik omluvenek. Zákonodárci přitom teprve tento týden dostávají pozvánky. Svou účast mohou odříct až do dne inaugurace, tedy do 8. března. Mezitím zvolený prezident Miloš Zeman už piluje svůj slavnostní projev. Učí se ho zpaměti, aby podle svých slov dokázal, že umí i víc než jen číst.

Jan Novotný

Mladá fronta DNES, 1. 3. 2013, rubrika: Z domova, str. 2

ŠTÍTKY

Volby:
2013 prezident - Karel Schwarzenberg
Osobnosti:
Petr Gazdík, Jan Horník, Patricie Kotalíková, Gabriela Pecková, Stanislav Polčák, Anna Putnová, Jaromír Štětina
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2021  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme