Proč já? Lepší na Hradě kníže nežli zeman

20. 12. 2012

Je nejstarší z uchazečů o Hrad. I proto Karel Schwarzenberg jako jediný připouští, že při zvolení by mandát už neobhajoval. „Bylo by mi 80, věnoval bych se vnoučatům,“ uznává, že do služby se hlásí podmíněně – na jediné funkční období. „Mám v mysli varovný příklad TGM, jeho rozhodnutí být prezidentem i v pokročilém věku nebylo šťastné,“ vysvětluje.

Popírá, že za to může špatné zdraví. „Nechal jsem si vystavit lékařskou zprávu, že jsem zdráv,“ říká a popisuje, jak odráží představy, že je po čtvrtém bypassu. Naopak dosud zvládá trojjedinou roli šéfa vládní TOP 09, ministra zahraničí a prezidentského kandidáta.

Schwarzenberg: Kultivace a návrat k T.G.M.

Ale zpět k Masarykovi. Právě ten má hrát v kandidatuře velkou roli. Schwarzenberg chce návratem k prvorepublikovým zvyklostem vrátit Hradu důstojnost. „Že ji v posledních letech ztratil, není sebemenší pochyb.“ A jak ji tedy vrátit? Zázračný recept na to nemá ani šéf tuzemské diplomacie. Právě noblesa a diplomacie by mu v tom ale měly pomoci nejvíce. „Jediné, co lze udělat, je jít příkladem. Nemohu někoho zatknout a pověsit ho na 1. nádvoří. Proto bych ministry či politiky ověnčené skandály nezval na Hrad ani si s nimi nepodával ruku,“ líčí Schwarzenberg.

Problém je, kde přesně stanovit hranici, kdy si takové opovržení politik už zaslouží. Kvůli pomlouvačnosti národa to prý musí být třeba až při obžalobě. Moment, a co se změní oproti dnešku? Obžalovaní přece ve vládě nesedí, ve sněmovně se s nimi zase nebaví ani zeď. To už odbývá slovy, že to je otázka nastavení vlastních pravidel.

Přesto nelze Schwarzenbergovi upřít, že kultivace politiky je pro něj důležitá. Nepřipojuje se k nadávání na Ústavní soud. Naopak jeho vliv dává za vinu slabosti politiků. „Dokud bude politika slabá, bude se prosazovat,“ říká s tím, že naděje, „že by zlepšil stav české politiky, se už vzdal“. Ani to mu však nebrání přihlásit se k bonmotu, který by svojí účastí ve volbě rád naplnil – „Raději na Hrad kníže nežli Zeman.“ Aristokratický původ prý zdůrazňovat nehodlá, ale s tímto heslem se ztotožňuje.

Vladimír Křivka

Lidové noviny, 20. 12. 2012, rubrika: Prezidentské volby, str. 4

ŠTÍTKY

Volby:
2013 prezident - Karel Schwarzenberg
TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí

Lenka.Brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Za demokracii a svobodu musí bojovat každá generace.
Děkujeme