Ženíšek: Koalici s Babišovým ANO si neumím představit

S tím, jak předvolební průzkumy dávají hnutí ANO miliardáře Andreje Babiše stále větší naději na vstup do Sněmovny, zostřuje se i rétorika konkurenčních stran. A zaměřuje se především na lídra hnutí.

18. 9. 2013

Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek včera udal tón, když ho v rozhovoru pro Právo nazval „komunistickým udavačem“. Zdůraznil, že i když se Babiš hlásí k středopravicové orientaci, je pro TOP 09 nepřijatelným partnerem.

„Neumím si představit, že by TOP 09 na vládní úrovni spolupracovala, nebo že by byla v koalici s hnutím ANO, jehož předseda byl komunistický udavač. Ten termín říkám záměrně, protože to nic jiného nebylo. Může to vypadat, že si dopředu zužujeme prostor, ale zrovna v případě ANO je třeba to říci nyní,“ řekl. „Zároveň ale nemáme nic proti Babišovu podnikání. Ale pokud do politiky vstupují lidé s takovou minulostí jako Babiš, tak musejí být připraveni, že se k tomu někdo vyjádří,“ naznačil směr, kudy se bude ubírat argumentace jeho strany v předvolební kampani.

Ženíšek připomenul, že hodnotově „je tam zřejmý rozdíl mezi postavou pana Babiše a našeho předsedy Karla Schwarzenberga“. Řekl, že neuznává tvrzení, že „existovala hodná část StB, která působila v zahraničí a zabývala se pouze ekonomickými zájmy ČSSR, a pak v Československu byla zlá část“. „My v tom ale rozdíl neděláme.“

K Babišově argumentaci, že agentem StB nebyl a je třeba vyčkat na rozhodnutí soudu, Ženíšek prohlásil: „Respektujeme, jak rozhodne soud, ale pro nás to nemění nic na tom, že TOP 09 s takovým typem člověka v koalici být nechce. Pro naše voliče to je důležitý signál ve srovnání s historií našeho předsedy. Navíc hesla ANO, že nechtějí být politiky a že politici jsou špatní, považuji za velmi nebezpečná. Mám pocit, že může v budoucnu dojít k rozmělnění parlamentního principu,“ uzavřel.

(rsk)

Právo, 18. 9. 2013, rubrika: Zpravodajství, str. 2

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme