Vitula: Naším cílem je porazit v kraji ODS

Rozhovor s kandidátem na hejtmana Janem Vitulou

Vůbec poprvé se v krajských volbách uchází o hlasy voličů vládní strana TOP 09. Jihomoravský lídr Jan Vitula kromě billboardů a plakátů využívá i netradiční způsob. Lidé si jej mohou pozvat do obýváku, aby jim vykládal o cílech TOP 09. „Máme za sebou tři domácnosti, další tři jsou rozjednané. Prozatím to bylo vždy celkem přátelské posezení, ačkoliv si mě nepozvali jen naši voliči,“ řekl Vitula.

20. 9. 2012

Na co se vás lidé ptali?

Na vše možné, od celostátní politiky po prohibici... Nikdo nebyl nějak agresivní, měli nachystané i nějaké buchty a nabídli mi kafe. (směje se) Většinou jsme poseděli zhruba hodinu.

Bude taková kampaň efektivní?

Já ji vítám hlavně proto, že při klasické kampani mluvíte s lidmi maximálně dvě minuty. Nemáte šanci jim vysvětlit věci, které je zajímají. Tohle je docela dobrý formát, kdy už se dá leccos sdělit.

Na druhou stranu ale stihnete navštívit jen pár domácností.

Je to tak. Nikdo ale přesně neví, co v kampani opravdu funguje. Kdyby to někdo věděl, tak už to dávno všichni dělají. Třeba o billboardech každý říká, že nefungují, a stejně je všichni používají. My teď zkoušíme kontaktní kampaň a uvidíme, jak to lidé přijmou.

Do krajských voleb jde TOP 09 poprvé, jaký výsledek očekáváte?

Naším cílem je porazit ODS. Výsledek se v polovině volebního období vlády těžko odhaduje, nálada ve společnosti není nijak příznivá.

Politologové říkají, že krajské volby jsou de facto referendem o vládě.

To se snaží zúročit ČSSD. Ta řídí všechny kraje. Pokud by lidé racionálně uvažovali, zjistili by, že ve většině z nich nadělala spoustu problémů. Mluvím o nakládání s veřejnými prostředky. Proto hrají na notu celonárodní politiky.

Chcete porazit ODS. Jak se od ní na jižní Moravě lišíte?

Je tady několik rozdílů, které jsou zřetelné. My jsme v kraji pojali jako zásadní linku sázku na vzdělanost. Společnost, která je založená na vzdělání. Nejde jen o to, že pak najdete lépe zaměstnání. Ale každý člověk zaměstnaný v high-tech firmě přináší regionu dalších čtyři až pět pracovních míst, která jsou navázána v kultuře, ve službách a tak dále. Tohle je směr, jímž by se kraj měl vydat.

Podle vás to ODS neprosazuje?

ODS sází na to, že vylepila na plakáty pana Svobodu z Prahy. A jejich základní prohlášení je, že budou spravovat silnice. To je fajn, ale bude to dělat každý. My kromě dobrého hospodaření a transparentnosti sázíme i na to, že Brno by se mohlo stát technologickým centrem střední Evropy.

Chcete zabránit dalšímu zadlužování kraje a zároveň investovat do výzkumu. Jak se to slučuje?

Například jestliže sem přijde zahraniční investor, zaměstnává často cizince. Na našich úřadech se ale obvykle cizím jazykem nedomluvíte. Nejde tedy o to nasypat obrovské peníze do nějakých investic. Dnes je máme za sebou, vybudovala se velká výzkumná centra. Měli bychom ale nastavit prostředí tak, aby sem přicházely firmy a provázaly se s těmito centry a univerzitami. Což není o velkých penězích, to jsou řádově možná desítky milionů korun ročně.

Jak hodnotíte dosavadní krajskou vládu?

Nepopírám, že kraj udělal řadu rozumných kroků. Na druhou stranu se každý rok rozděluje 700 milionů na dotacích, o nichž pořádně nevíme, kam plynou. Řada věcí, které kraj může ovlivnit, se odehrává ve školství. A co se v této oblasti dělo v posledních čtyřech letech, byla úplná tragédie. Ke slučování škol, k jakému došlo pod Juránkem, nemělo nikdy dojít.

Podle vás se školy slučovat neměly?

Neříkám, že demografický vývoj tomu nenahrává. I lidé se smíří s tím, že se školy slučují. Vadí jim ale neprůhlednost procesu. Sloučit školy bez jakýchkoliv kritérií, aby vznikly konglomeráty gymnázií a učilišť, je neuvěřitelné. Měla by se stanovit kritéria jako regionální rozložení, kvalita, zájem o studium, vybavenost. Zároveň je potřeba počítat s tím, že za šest let se počet středoškoláků zase zvedne.

To je školství. Co další oblasti, které mají kraje na starosti?

Další věcí je doprava. Integrovaný systém nějak funguje, ale zrušily se Zásady územního rozvoje (krajský územní plán – pozn. red.), na čemž se kraj hodně podepsal. Teď máme minimálně dva roky utrum s výstavbou jakýchkoliv komunikací. Jestli něco mohlo poškodit rozvoj kraje, tak je to tohle. Pak je oblast zdravotnictví, kde nějaké kroky byly, ale většina věcí je ještě před námi. Takže zvenku se daří kraji dělat výborné PR, sbírky fotek na webu krajského úřadu jsou úžasné. Ale nevím, jestli je výkon tak dobrý, jak se předvádí.

Mluvil jste o Zásadách územního rozvoje. Jaký máte postoj ke trasám silnic R43 a R52, které jsou hlavním terčem kritiky?

U R43 by asi bylo rozumné, aby byla postavena co nejdříve. Ideálně tunelem přes Bystrc. Jiná situace je u R52 na Mikulov. Mám pochybnosti, zda je potřeba budovat ve vzdálenosti 20 či 30 kilometrů dvě paralelní trasy, které musíte udržovat. Pak je otázkou, jestli je zatížení dálnice D2 tak velké, aby neuneslo propojku přes Břeclav. Nejvyšší správní soud však neshodil dokument kvůli trasám, ale proto, že kraj nepostupoval správně při vyhodnocování jednotlivých konceptů.

Se kterými stranami byste šel do koalice?

Koalici můžeme uzavřít s tím, kdo ctí naše programové priority. Určitě neuzavřeme koalici založenou na komunistických hlasech. Uvidíme, kdo se do zastupitelstva vůbec dostane. Pro nás je přirozená koalice samozřejmě napravo.

Třeba v Brně ale taková koalice mohla být a nevznikla.

Ale ne naší vinou. My jsme velmi striktně trvali na tom, že chceme pravostředovou koalici, přestože přicházely nabídky od sociální demokracie. ODS dala přednost koalici, kterou řídí pánové Onderka, Blažek a Žďárský.

V politických kuloárech už kolují zvěsti, že nyní je TOP 09 domluvena s ČSSD. Co je na tom pravdy?

To je drb, také jsem ho už slyšel. Samozřejmě dochází k nějakému vzájemnému oťukávání stran. Ale neuzavřeli jsme žádné dohody, které by říkaly, co bude po volbách.

Strana, která kandiduje v kraji poprvé

TOP 09 Strana kandiduje v krajských volbách na jižní Moravě vůbec poprvé. Na první pozice kandidátky umístila kromě Jana Vituly především tváře známé z jihomoravské komunální politiky. Na druhém místě je brněnská opoziční zastupitelka Irena Matonohová, třetí starosta Kuřimi Drago Sukalovský, čtvrtý starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina a pátý místostarosta Týnce František Čech. Před dvěma lety získala TOP 09 v komunálních volbách v Brně 14,15 procenta. Strana se dostala do zastupitelstva i v Blansku, Břeclavi, Hodoníně nebo Vyškově.

Eliška Kolínková

Mladá fronta DNES, 20. 9. 2012, Rubrika: Brno a jižní Morava, str. 3

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme