To už nejsou obstrukce, ale paralýza. Opozice naši vstřícnost bere jako slabost, říká šéfka Sněmovny

19. 5. 2022

„Už jsme opozici v debatách minulý týden upozornili, že náš pohár trpělivosti přetekl,“ reaguje v rozhovoru s Deníkem N na situaci ve Sněmovně její předsedkyně Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). Koalice chce podle ní dolní komoru odblokovat změnou jednacího řádu nebo zrušením takzvaného opozičního okénka.

Sněmovna je nyní v podstatě paralyzovaná. Co s tím?

Vždycky jsem byla příznivcem toho, abychom se dohodli. Často čtu hlavně reakce na sociálních sítích, kde lidé píšou: „Změňte jednací řád.“ Jenže to je také zákon, to znamená, že musí být projednán a dá se obstruovat. Nejsem včerejší, abych si myslela, že s takovými změnami bude opozice nadšeně souhlasit. Naopak bylo by to další, už asi šesté téma, které by obstruovala.

V každém období měla opozice nějaké téma, které si vybrala jako stěžejní, chtěla se na něm profilovat, ukázat zájem voličů, který tím hájí. Vzala si jedno, maximálně dvě, které řešila obstrukcemi. Jenže hnutí ANO spolu s SPD si těchto témat vzaly dohromady už asi sedm. Takže jen za prvního půl roku už je těch témat tolik, jako jich obvykle bývá za pět nebo šest volebních období. Pro hnutí ANO jsou klíčové zájmy Andreje Babiše a návrhy, které obstruují, se ho přímo dotýkají. ANO nehájí zájmy svých voličů, ale jednoho jediného člověka a majitele. To se v debatě o obstrukcích celkem ztrácí.

Jak tedy s opozicí budete dál pracovat? Má prý vzniknout speciální jednací skupina – co bude přesně dělat?

Měli bychom se na úrovni všech poslaneckých klubů pokusit domluvit na tom, jak bychom mohli jednací řád upravit. Musíme zefektivnit jednací řád tak, abychom nebyli svědky paralýzy jednání Sněmovny, protože to už častokrát není obstrukce, ale paralýza. Proto jsem se rozhodla, že udělám pracovní skupinu napříč celým politickým spektrem, napříč všemi poslaneckými kluby.

Bude tam zástupce z každé strany a vedením pověřím pana místopředsedu Bartoška (místopředsedu Sněmovny Jana Bartoška z KDU-ČSL, pozn. red.). Už jsem s ním na tom domluvená, ale ještě jsme to neřešili. Bude se o tom jednat až na grémiu a všichni kolegové to ještě nevědí. Chtěla jsem prostě, abychom si sedli k jednacímu stolu a bavili se o tom, jestli je vůle jednací řád pozměnit a v jakých parametrech.

O jakých změnách tedy uvažujete?

Všude tam, kde jsou slabá místa. Třeba v tom, kdy můžeme jako předsedající odebírat slovo. Nebo například to, že jednací řád umožňuje ke každému dni začít obstruovat debatu už u pořadu schůze. To znamená, že dávají jednu přihlášku k pořadu schůze za druhou a tím natáhnou debatu z běžných pár minut na několik hodin.

To je praktika, kterou nikdy nikdo nepoužíval tak často jako hnutí ANO. Právě v tom je možné jednací řád upřesnit. Ale nejsem taková optimistka, abych čekala, že takové řešení situaci v dohledné době změní. Může se to změnit jedině tím, že opozice uzná, že nemůže obstruovat každou druhou věc.

Snažíte se s opozicí nějak diskutovat a dohodnout? Má to smysl?

Myslím, že dohoda se může ukázat jako životaschopná a efektivní, ale musí být vždycky vůle i na druhé straně. Za sebe bych řekla, že jsme k opozici přistoupili hned ze začátku velmi vstřícně. Třeba v případě projednávání opozičních návrhů zákonů. Dali jsme jim takové opoziční okénko v dotaci tří hodin každý týden. Když jsme byli v opozici my, museli jsme si takové okénko velmi složitě vydobýt třeba jednou za půl roku.

Místo toho, aby to bylo vnímáno jako vstřícnost, to začalo být vnímáno jako naše slabost. Zaručili nám to, tak to máme, je to fakt. Ale tak to není, když z druhé strany není vstřícnost. Například já jsem zastáncem toho, abychom už opoziční okénko nedělali. Přesně ten čas, který jsme jim chtěli dát, si vyplýtvají obstrukcemi. To je zřejmě jedna z věcí, kdy si opozice uvědomila, že jestli chce někdy posunout nebo prosadit nějakou svoji věc, nemůže pokračovat v tomto duchu.

Takže vzali zpátečku, když jste je upozornili, že by o tento čas mohli přijít?

Ano, to je jedna z těch variant, které můžeme dělat. Pak jsou ještě další. Můžeme věci, které chceme prosadit, mnohem častěji řešit mimořádnými schůzemi. O programu mimořádné schůze se debata nevede vůbec, takže si ušetříme hodiny projevů. Můžou sice být projevy s přednostním právem, ale těch je omezené množství. Mimochodem právo přednostních projevů také nikdy nikdo tolik nevyužíval, to je unikát hnutí ANO.

To, že hnutí ANO bere tyto nástroje úplně jinak, než jaká je tady zvyklost, je samozřejmě vnímáno hodně negativně. Už jsme na to opozici minulý týden upozornili. Upozornili jsme je na to, že náš pohár trpělivosti přetekl, že jsme byli dlouho trpěliví, ale že takto to zkrátka dál nelze. Trpělivost a vstřícnost nemůže být brána jako naše slabost.

Zdroj: denikn.cz, 19. 5. 2022

Štítky