Štetina: Velký pátek by měl být státním svátkem

Rozhovor se senátorem Jaromírem Štětinou

26. 4. 2011

Za 9 minut 8 hodin, pátek 22. dubna, takzvaný Velký pátek, den přísného půstu, ale taky měl být a někde je státním svátkem podle návrhu, který před 2 roky prošel Senátem, ale potom spadl pod stůl. Sněmovna, která ho měla projednat, totiž nastoupila v novém složení a ta předešlá už Velký pátek nestihla projednat.

Za další volný den bojoval zejména senátor Jaromír Štětina zvolený za TOP 09 a Starostové, kterého teď po telefonu vítám v Ranním interview. Dobrý den, pane senátore.

Dobré ráno.

Byl vůbec v Česku někdy ten velikonoční Velký pátek svátkem?

Ano, Velký pátek byl svátkem samozřejmě před druhou světovou válkou.

To volno na velikonoční pátek mají například Irové, Britové, taky Španělé nebo Portugalci. Co jste chtěli říct tou vaší snahou udělat z Velkého pátku státní svátek?

My jsme chtěli poukázat na to, že se tady odehrává jedna nevídaná věc, že ten Velký pátek je svátek, ke kterému patří i křesťanské pašiové hry i pohanské kraslice. On vlastně tu společnost sjednocuje více než kterýkoli jiný a chtěli jsme říci, že každá slušná společnost v Evropě by se měla ke křesťanským tradicím Velikonoc hlásit.

A odpůrci toho návrhu vám vyčíslili eventuální ušlý zisk hospodářství, tuším, až na 20 milionů až jednu miliardu korun. Je to tak?

No, my jsme se samozřejmě opírali o posudky jak ministerstva financí a práce a sociálních věcí, tak hospodářské komory a všechny ty posudky hovořily řádově o desítkách milionů korun hospodářské ztráty za jeden pracovní den. To znamená, že jsou to vlastně marginální částky. Ten argument, že Velký pátek jako státní svátek a den pracovního volna je příliš drahý, je irelevantní.

Jako novinář se dokážete možná dívat na politiku jinýma očima, než politici, kteří jsou už léta letoucí ve sněmovně nebo v Senátu. Proč si opravdu myslíte, že ten návrh neprošel?

Já si myslím, že po českých luzích a hájích stále bloudí a pase se tam ono pověstné zlaté tele. Koruna má pořád větší cenu než chvíle zamyšlení, chvíle spočinutí a chvíle splynutí.

Ovšem chvíle spočinutí, zamyšlení, splynutí, usebrání člověk může prožít i v pracovní den. Je to tak?

Samozřejmě, ale tady jde také o deklaraci toho, k jakému dědictví se v Evropě hlásíme a v každém případě Velikonoce jsou velkým křesťanským svátkem, které patří k základům naší české kultury.

Ano, říká se, že největším křesťanským svátkem dokonce. Pro ten návrh, že se k tomu vracím, se předčasem vyslovil například i Karel Schwarzenberg, tedy nynější předseda politické strany TOP 09, vlivné politické strany a ministr zahraničí. Jaromíre Štětino, vzdali jste to už, anebo zkusíte znovu předložit návrh, aby se Velký pátek stal státním svátkem?

My jsme o tom přemýšleli ještě s bývalým kolegou Martinem Mejstříkem, který má lví podíl na prosazování tohoto svátku a zjistili jsme, že do letošního Velkého pátku bychom to samozřejmě nestihli, poněvadž ten proces průchodu oběma komorami parlamentu je dosti zdlouhavý. Ale v každém případě se budu snažit podat ten zákon znovu, a když už jste zmínil Karla Schwarzenberga, tak věřím, že poslanci a senátoři za TOP 09 ten návrh opět podpoří.

V Ranním interview byl senátor za TOP 09 a Starostové Jaromír Štětina. Přeju vám hezký Velký pátek, pane senátore. Na shledanou.

 

 

 

Jan Pokorný

Český Rozhlas 1 - Radiožurnál, 22. 4. 2011

Štítky
Osobnosti: Jaromír Štětina
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme