Senátor Štětina ocenil políček Zemanovi: Čestná paní Čáslavská to řekla přesně

Rozhovor se senátorem TOP 09 Jaromírem Štětinou

17. 1. 2014

Bývalý válečný zpravodaj, spisovatel a senátor TOP 09 Jaromír Štětina se v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz připojil k legendární sportovkyni Věře Čáslavské, podle níž je Česká republika kvůli Miloši Zemanovi všem pro smích. Vyjádřil se i k Bohuslavu Sobotkovi, Andreji Babišovi a k olympiádě v Soči, kterou označil za Potěmkinovu vesnici.

Co říkáte na slova Věry Čáslavské v rozhovoru pro Lidovky.cz o tom, že naše republika je kvůli prezidentu Zemanovi všem pro smích a že z Hradu vysílá negativní energii ve srovnání s prezidentováním Václava Havla?

Paní Věra Čáslavská je čestná žena a nejde pro slova daleko. Myslím, že to její prohlášení je úplně přesné, zejména po tom posledním excesu pana prezidenta, kdy takřka vulgárně urazil svého protikandidáta, pana Schwarzenberga.

Souhlasíte s jejím tvrzením, že prezident Zeman není vstřícný vůči nově vznikající vládě?

Já si myslím, že vládu měl už jmenovat dávno. Už je rok na Hradě a pořád máme jakousi provizorní vládu. A od toho jsou v demokratických systémech parlamenty, aby vládu vytvořily. Pan prezident to ale neustále bojkotuje.

V souvislosti s tím, že je rok ve funkci prezidenta, mu někteří komentátoři vytýkají, že zatím neměl jediný státnický projev. Považujete to za problém?

Já si myslím, že prezident má být především státník. Možná, že Zeman býval dobrý politik, ale do formátu státníka nedorostl. O tom skutečně svědčí to, že za celý rok neměl jediný projev, který by se dal nazvat státnický. On je nahrazuje těmi bonmoty, o kterých si myslí, že jsou vtipné. Vždycky, když je vysloví, tak se sám podivuje, jaký nádherný vtip udělal. Ta vlastnost samolibosti pana prezidenta se neslučuje s velikostí státníka.

Zaznívají také kritické hlasy směrem k Miloši Zemanovi za to, že se snaží mimoústavně přenášet své pravomoci na jiné instituce. Je to podle vás v pořádku?

Já myslím, že to není v pořádku. Především mi vadí to, že se pan prezident snaží vytvořit z Ústavního soudu třetí komoru Parlamentu České republiky. V podstatě všechny, které tam jmenoval, si nějakým způsobem zavázal, ať už si to adepti chtějí připustit, nebo nechtějí. Proto si myslím, že toto je jedna z nevážnějších chyb, ke které došlo, že vlastně prezident se radil s šéfem Ústavního soudu, koho zvolit a koho nezvolit. To znamená, že zcela porušil samostatnost pana Rychetského.

Zklamal prezident své voliče?

Já myslím, že své voliče nezklamal, protože voliči pana Zemana jsou mu pravděpodobně charakterově podobní a mají stejný pohled na svět. Takže jestli někoho zklamal, tak spíše své antivoliče.

Jaký je váš názor na to, že se Miloš Zeman rozhodl jet na olympiádu do Soči?

Já mám obecně na tu záležitost bojkotu olympiády v Soči zcela jasný názor. Především bych si nikdy nedovolil vyzývat naše sportovce nebo sportovce ze světa, aby olympiádu bojkotovali. Olympiáda je velký celosvětový sportovní svátek a naši sportovci by tam jet měli a měli by tam poctivě a čestně soupeřit. Na druhé straně si myslím, že politici, kteří tam odmítají jet, vyjadřují jistý nesouhlas s tím, co se v Rusku odehrává. Ono nejde jen o porušování práv homosexuálů, ale nezapomeňte, že Soči je na Kavkaze. Kavkaz je oblast, kde ruská armáda povraždila sto tisíc vlastních občanů, myslím tím Čečensko. Na Kavkaze ruská armáda okupuje část suverénního státu, tedy Gruzínskou republiku. V Rusku se všeobecně porušují lidská práva, vyhánějí se novináři, zabíjejí se novináři. To je všechno velice vzácná záležitost a nejde odpovídat na vaši otázku formulkou, že nelze spojovat politiku a sport. Já myslím, že první, kdo to udělal, byl Vladimir Vladimirovič Putin, protože on tuto olympiádu chystá jako velkou Potěmkinovu vesnici. Soči je obrovská Potěmkinova vesnice, jež má zakrýt skutečnost, která k nám jen pomalu z Ruska přichází.

A co si tedy myslíte o neúčasti řady významných světových státníků, včetně amerického prezidenta?

Já myslím, že největší mou úctu má německý prezident Joachim Gauck. Je to přímý protiklad našeho pana prezidenta. On byl první, on udal notu a ostatní se k němu připojili. Je to významný čin. Já bych dokonce přirovnal ta rozhodnutí politiků tam nejet k jistým symbolům. A politika je dost podobná hereckému povolání, kde se ty symboly také používají, a není potřeba ani to, aby ti politici říkali, proč tam nejedou. Prostě tam nejedou, a z toho už je zřejmé, že není s Ruskem vše v pořádku.

Jak se díváte na fakt, že premiérem bude Bohuslav Sobotka a po schválení služebního zákona se stane ministrem financí Andrej Babiš?

Nejsem si vůbec jistý tím, jestli se služební zákon ujme a v jaké formě se ujme. Samozřejmě zrušit dnes lustrace, na to ještě není čas. Je to přesně tak, jak to říká, myslím, Kalousek, že může nastat situace, že lustrováni budou subalterní úředníci, kterým bude velet estébák ministr. A co se týče pana Sobotky, myslím si, že bude mít lepší situaci, než měl bývalý premiér nebo i ten současný v demisi. A to proto, že bude proti sobě mít stabilní a nezničující, nekatastrofickou opozici. Sociální demokracie a levice vůči pravici uskutečňovala opozici, která byla takřka zničující. Ta vláda neměla prakticky ani čas na vládnutí, protože stále musela odrážet nějaké útoky. To se panu Sobotkovi nepřihodí, protože si myslím, že tato opozice, co tu bude, se nebude snižovat k podpásovým ranám. Nastaly dost chmurné časy a bylo by velice dobré, kdyby Ústava platila a nedělal z ní pan prezident trhací kalendář.

Petr Kupka

parlamentnilisty.cz, 16. 1. 2014, rubrika: Rozhovory

Štítky
Osobnosti: Jaromír Štětina
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme