Schwarzenberg: Zemanovy urážlivé výroky mě nudí

Prezidentský kandidát Karel Schwarzenberg byl ve čtvrtek hostem on-line chatu Novinek. Vyjadřoval se k nejrůznějším tématům od své činnosti před rokem 1989 až po možné přijetí eura. Na adresu protikandidáta Miloše Zemana uvedl, že jej nudí urážlivá tvrzení o něm a jeho ženě, která Zeman občas utrousí.

24. 1. 2013

Na dotaz čtenáře, zda má Schwarzenberg někdy chuť oplatit Miloši Zemanovi „urážlivé a neomalené výroky stejnou mincí", Schwarzenberg odpověděl, že k tomu nemá nejmenší chuť. „Takové chování mne pouze nudí. Ovšem ohradil jsem se, když se urážka dotkla i mojí paní," uvedl.

Chat s Karlem Schwarzenbergem - otázky a odpovědi

Zemanův tým se například nedávno ostře vyjádřil na adresu Schwarzenbergovy choti Therese v souvislosti s nacistickou minulostí jejího otce.

S Milošem Zemanem se neshodl v otázce pozvání Dalajlámy. Zatímco Zeman by tibetského duchovního vůdce na státní návštěvu nepozval, Schwarzenberg by se rozhodoval podle toho, zda nastane vhodná příležitost. „Kdykoliv Dalajláma přijede do Čech, budu šťastný, že ho zde mohu opět uvítat,“ řekl.

Jedna z otázek směřovala k možnému přijetí eura. Schwarzenberg v odpovědi na tento dotaz připomněl, že o přijetí společné evropské měny nerozhoduje prezident, ale vláda v úzké spolupráci s Českou národní bankou. „Dle mého názoru jsme se začleněním do EU zavázali euro přijmout, byť jsme nesdělili datum, ke kterému na společnou měnu přistoupíme. Myslím, že naše hospodářství bude potřebovat ještě několik let, než toho budeme schopni,“ doplnil.

Schwarzenbergovi bývá často vytýkán jeho pobyt v exilu, odkud se vrátil až po roce 1989. Prezidentský kandidát vysvětlil, že do té doby například poskytoval pomoc na hradě Schwarzenberg přímo disidentům. "A jako předseda Mezinárodní helsinské federace pro lidská práva jsem se staral o všechny případy porušování práv, jak ve světě, tak i u nás," dodal.

Novinky

novinky.cz, 24. 1. 2014, rubrika: Domácí

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme