Schwarzenberg: Příští vláda zřejmě nebude mít dlouhého trvání

Komentář předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga

Výsledek voleb po poměrně krátkém a intenzivním volebním boji je dosti zajímavý. Jedním překvapením bylo, že strany, které byly podpořeny stávajícím nebo bývalým prezidentem, se žalostně propadly. Byla to opravdu citelná porážka a troufal bych si říci, že i ostuda pro tyto naše politiky. Je mi pouze líto těch lidí, kteří se v těchto stranách opravdu snažili, neboť jejich idoly je ihned po volbách nechaly padnout a distancovaly se od nich. Když už ne z politických, tak alespoň z lidských důvodů by se trochu větší solidarita i shora slušela. 

12. 11. 2013

Druhá a snad ještě významnější událost byla, že s výjimkou KSČM všechny klasické politické strany, které byly v minulém parlamentu, ztratily hlasy i sílu. Z porážky ODS a ztráty hlasů TOP 09 však nezískala největší opoziční strana – sociální demokracie, nýbrž komunisté a především dvě nové strany, které se vynořily z neznáma. Tedy ANO pana Andreje Babiše a Úsvit Tomia Okamury. Zajisté vládním stranám škodily mimo úsporných opatření, která z dobrých rozpočtových důvodů prováděly jejich vnitrokoaliční a u našich bývalých partnerů především vnitrostranické spory. To vedlo k velkému zklamání voličů. Též reformy se podařily jen zčásti.

Zajímavé ale je, že velká demokratická opoziční strana ČSSD též ztrácela hlasy. A to docela citelně. Voliči tentokrát volili neznámo. Protože kdokoli posuzuje nebo akceptuje jakoukoli politickou stranu pouze na základě volební kampaně a výrazného populismu strany, volí opravdu spíše ze vzteku a frustrace nad ostatními stranami. Těžko ale z přesvědčení, že tyto strany jsou spolehlivé a čitelné, i když je možné, že se budou postupně integrovat do české politiky.

Volebním výsledkem vznikne sněmovna, ve které bude sotva možné vytvořit věrohodnou koalici, neboť cíle a zásady potencionálních partnerů jsou odlišné. Je těžko představitelné, že jimi vytvořená vláda bude mít delšího trvání. Doufám, že při příštích volbách se voliči méně budou držet slibů do budoucna a upřednostní zkušenosti a výsledky stran z minulosti.

Pro TOP 09, jak jsem již řekl, nebyl výsledek samozřejmě velkým úspěchem. Ano, ztratili jsme prakticky čtvrtinu hlasů. Na druhou stranu se prokázalo, že tato strana je stabilizovaná, má voliče, kterým je jasné, proč ji volí. Odešli ti, kteří nám minule dali hlas především i tehdy z protestních důvodů, méně už proto, že by se identifikovali s našimi cíli. Je vždycky větší část voličů, kteří jakoukoli stranu nevolí z důvodů identifikace, ale spíše, aby jiné strany tím potrestali. To byla naše výhoda před třemi lety a nyní ji měli pánové Babiš a Okamura. Ale jsme očividně stabilizovaná strana, která ví, co chce, a v klidu jde do poněkud chaotického období příštích měsíců. A jsme připraveni kdykoli nastoupit do boje, budou-li další předčasné volby. 

Karel Schwarzenberg
předseda TOP 09

aktualne.cz.blog, 12. 11. 2013

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme