Schwarzenberg: Nový arcibiskup Duka by mohl restituce dotáhnout do konce

16. 2. 2010
Nový arcibiskup pražský Dominik Duka má výborné vyjednavačské a politické schopnosti, mohlo by se mu proto podařit brzy vyřešit problém církevních restitucí. V rozhovoru pro agenturu Mediafax to řekl senátor Karel Schwarzenberg (TOP 09).

"Nějaké vypořádání je ale nezbytné, protože církev byla okradena důkladně. Je také nutné připomenout, že jsou faráři nedobře odměňováni a spousta kostelů je v katastrofálním stavu," upozornil senátor a kritizoval příliš cynický postoj státu k podmínkám, ve kterých nyní církev působí.

Podívejte se na faráře na vsi, v jakých podmínkách pracují, kolik hodin pastýřské činnosti musí věnovat a do jakého věku faráři slouží," vytknul Schwarzenberg.

Dominika Duku zná senátor dlouhá léta znám. "Měl tu nejlepší výchovu z rodiny i ze semináře. Seděl také na Borech, což pro něj rovněž svědčí. Zažil jsem ho i jako biskupa královéhradeckého a byl to dobrý biskup," chválil Schwarzenberg.

Devízou nového arcibiskupa je podle něj dobré vzdělání. Dominikáni totiž kladou na vzdělání svých členů velký důraz. Kromě toho má Duka podle senátora excelentní politické a vyjednavačské schopnosti. "Je vždy dobré, když primas český má kromě pastýřských schopností také ty politické. Církev má totiž vždy co do činění i s politikou," upozornil Schwarzenberg.

Senátor se neobává, že by Duka novou funkci nezvládl. Když zvládl diecézi královéhradeckou, zvládne i arcidiecézi pražskou. Přeji mu ale hodně štěstí a pevné zdraví, protože je to každopádně těžký úkol, dodal.

Královéhradecký biskup Dominik Duka se stal novým pražským arcibiskupem a českým katolickým primasem v sobotu. Ve funkci nahradil kardinála Miloslava Vlka, který rezignoval kvůli svému věku. Hlavními úkoly nově jmenovaného arcibiskupa bude snaha uzavřít mezinárodní smlouvu České republiky s Vatikánem, nedořešené vlastnictví katedrály svatého Víta a narovnání vztahů státu a církví.

Pavlína Heřmánková, Denisa Čermáková
Mediafax, 16. 02. 2010, Rubrika: Praha
Štítky
Osobnosti: Karel Schwarzenberg
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme