Schwarzenberg: Kalousek by prezidentskou volbu oživil

Před devíti lety Karel Schwarzenberg zkombinoval v kampani svůj úctyhodný životopis a pankáčské číro. Byl z toho nečekaný postup do finále prezidentské volby, první v české historii.

19. 1. 2022

V druhém kole ho čekal Miloš Zeman a také řada těžkých okamžiků, jako třeba lživý inzerát otištěný v bulváru v den volby či pomluvy jeho rodiny. Nakonec Schwarzenberg prohrál a v Česku začala zemanovská éra, která se uzavře v příštím roce.

V rozhovoru pro Seznam Zprávy, který proběhl na jeho zámečku Dřevíč na Berounsku, doporučil „kníže“ svým následovníkům v roli prezidentských kandidátů například nepodcenit finanční zdroje soupeřů.

„Měli by se u protikandidátů podívat na financování, to jsem zmeškal svého času a najednou jsem byl překvapen, jak nečekané zdroje můj protivník má. Byly velké a myslím, že pocházely z Ruska,“ uvedl. Ruský režim se podle něj bude vždy snažit najít někoho, o kom tuší, že pak vůči němu bude provozovat vstřícnější politiku. Schwarzenberg opustil aktivní politiku loni po říjnových volbách, v nichž už nekandidoval. V prezidentské volbě by rád viděl osobnosti s politickou zkušeností a náturou bojovníka.

Za rok půjdeme znovu volit prezidenta. Kdy ohlásíte kandidaturu?

Jsem už starej dědek a znova do toho nepolezu. Bude zajímavé, kdo do toho půjde. Jsou někteří docela zajímaví lidé, kteří by mohli být dobrým prezidentem. Nejsem si ale u všech z nich jist, jací budou kandidáti. To je rozdíl.

Ano, vaši teorii „dobrý prezident, na h***o kandidát“ známe. Máte už svého favorita pro leden 2023?

Samozřejmě mám rád senátora Fischera, kterého znám a dlouho jsem s ním spolupracoval. Byl to na Hradě velmi schopný šéf politického oddělení. Generál Pavel je zajímavý kandidát, zajisté. Nevím, jestli do toho půjde Mirka Němcová. Uvidíme, kdo se ještě přihlásí.

Byl by dobrým kandidátem předseda Senátu Miloš Vystrčil z ODS?

Zajisté by to byl dobrý kandidát. A pak jsou tu různí menší kandidáti, proti nimž nemám námitky.

Nemůžeme se nezeptat, co si myslíte o možné kandidatuře svého dlouholetého spojence Miroslava Kalouska.

Podívejte se, jestli do toho Kalousek půjde, bude to pozitivní oživení kampaně. A už to bude výhoda. Po pravdě řečeno ale myslím, že jeho šance jsou špatné. Je to nejvíc pomlouvaný český politik. Od samého počátku, kdy byl zbrojnošem Josefa Luxe. Tehdy ODS nazývala tohoto dosti počestného sedláka „had na tři“. S tím se svezl i Kalousek. Když se podíváte na to, jak žije, s jakými příjmy, zjistíte, že to jsou skutečně pomluvy. Ale lepilo se mu to jako h***o na košili.

A čím by se Miroslav Kalousek mohl stát pozitivním oživením kampaně?

Je to dobrý řečník, je vtipný, ví, co dělá, je to opravdový politik. Není jako různí kandidáti na prezidenta - amatéři, kteří politice nerozumějí. On je profesionál. Myslím, že má bohužel malou šanci vyhrát. Ale věřím, že kdyby viděl, že nějaký kandidát má větší šanci třeba proti Babišovi, byl by zodpovědný a ustoupil by.

Měla by mít vládní koalice jednoho společného kandidáta?

Bylo by to prospěšné. Ale asi to nevyjde, různé ješitnosti a snahy se profilovat tomu budou bránit.

Zažili jsme dvě prezidentské volby. V první jste byl v druhém kole proti Miloši Zemanovi vy jako profesionální politik, v té druhé Jiří Drahoš, pro nějž to byla první politická kandidatura. Co je podle vás lepší varianta pro úspěch?

Myslím, že do toho má jít člověk, který politiku zná. Nemá smysl, aby to dělal naprosto nepolitický člověk.Co znamená „člověk, který politiku zná“? Má to být člověk, který už zastával nějaké politické funkce a prošel nějakými volbami?

Asi by bylo dobré, kdyby měl s volbami zkušenosti. Nebo aby se politikou zabýval opravdu intenzivně. Pokud vás člověk, který vám má vrtat zub, ujišťuje, že není zubař, tak utečete. A takovému člověku chcete svěřit nejvyšší úřad ve státě? To je přece blbost. Na prezidentskou kandidaturu se hodí málokdo z politiků, ale když říkám „zabývat se politikou“, dám vám jeden příklad, třeba ústavní soudci. Nebo některé diplomatické posty mohou být dobrou přípravou.

A co třeba šéf odborů?

Středula! Je to zajímavý typ. Levicový šéf odborů, který vystupuje jako největší buržuj. Je vždycky dobře oblečený, vypadá jako ten nejkonzervativnější politik. Myslím, že je rozumný, umírněný, jako jediný z politiků na levici má opravdu šanci, to už jsem říkal před lety.

Jak se díváte na volání po ženě - prezidentce?

Jsem proti tomu, aby byl někdo zvolen, protože je žena. Ale jsem pro to, aby se o to každá žena mohla ucházet. Jsou ženy, které bych velice rád viděl v této funkci, jedna už je bohužel v mém věku, Dana Němcová by byla bezvadná prezidentka. Tu bych vřele uvítal.

A proč je vlastně podle vás žen v politice tak málo?

Protože jsou rozumnější. Jak mi sdělil můj syn, do politiky jde jen blázen.

To říká i Andrej Babiš, který už je ale v politice deset let, zjevně se mu tam líbí, nejspíš bude kandidovat…

…no zajisté, on musí.

Proč musí?

Poslanecká imunita může býti zrušena Poslaneckou sněmovnou. Prezidentská nikoliv.Myslíte, že je to jeho jediná motivace?

Je už dostatečně silná.

Nepřesvědčil vás Andrej Babiš, že má i jiný rozměr?

Myslíte státnický? Ne.

Byl by Andrej Babiš jako prezident až taková tragédie? Nemohlo by se stát, že by prostě jezdil s paní Monikou po světě a choval se jako umírněný prezident?

Asi by to nebyla ta nejhorší tragédie. Myslím ale, že by Česká republika potřebovala hlavu státu, která by do jisté míry byla morální vzor. Měli jsme takové - Masaryka, Havla. A byl bych rád, abychom měli někoho, koho můžeme dávat také lidsky za vzor.

Podívejte se na sousední Rakousko, kde měli v posledních volbách štěstí. Heinz Fischer, sociální demokrat, byl velmi přísný hlídač ústavnosti a výborný prezident, který požíval úcty. A teď původně zelený Van der Bellen se projevuje jako odvážný člověk. Volba hlavy státu je závažná věc a při výběru kandidáta bychom měli přihlížet k tomuto aspektu. Podívejte se, jak volba prezidenta změnila atmosféru na Slovensku.

Co byste jako finalista historicky první přímé volby poradil kandidátům pro rok 2023? Na co se mají připravit?

Na nejrůznější podlosti, které byly u mě dosti silné. A měli by se u protikandidátů podívat na financování, to jsem zmeškal svého času a najednou jsem byl překvapen, jak nečekané zdroje můj protivník má.

A jaké byly ty zdroje?

Velké. Myslím, že pocházely z Ruska a že v tom hrál největší roli Nejedlý.

Přečtěte si celý rozhovor s čestným předsedou TOP 09 Karlem Schwarzenbergem.

Zdroj: Seznamzpravy.cz, Jindřich Šídlo, Tereza Šídlová, 16.1.2022

Štítky
Osobnosti: Karel Schwarzenberg
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme