Praha - Rakouští lékaři Karlu Schwarzenbergovi potvrdili, že je zdravý a může se naplno pustit do politiky. „Zdá se, že máme neomezené možnosti,“ vtipkoval včera Schwarzenberg v telefonickém rozhovoru. Do Česka se vrací příští čtvrtek a začne se věnovat nové straně TOP 09. Založil ji před třemi týdny s Miroslavem Kalouskem a dva dny nato ji „nechal svému osudu“ a odjel do rakouských lázní nabírat síly na podzimní kampaň. Od Kalouska se nechal na dálku informovat, jak se věci v Praze vyvíjejí.

Hned po návratu Schwarzenberg formálně potvrdí spolupráci se starosty. Hnutí Starostové a nezávislí v čele s Petrem Gazdíkem včera oficiálně oznámilo, že chce jít do podzimních voleb s TOP 09.

V  příštích týdnech se rozhodne, kdo povede kandidátku v jakém kraji. Také se ukáže, zda strana zůstane uskupením bývalého ministra zahraničí Schwarzenberga a několika exlidovců z Kalouskova tábora, či zda se podaří přesvědčit další výrazné osobnosti, aby se zapojily.

Exministr Schwarzenberg by si například přál, aby se členem strany stal bývalý ministr informatiky za Unii svobody Vladimír Mlynář.

„Těšilo by mě, kdyby se k nám přidal, protože ho mám velice rád a vážím si ho. Říci, že jsme spolu o tom jednali, by bylo přehnané, ale mluvili jsme o  tom. Pan Mlynář si ale musí objasnit, jestli je s tím srozuměný jeho šéf,“ vysvětluje Schwarzenberg.

Mlynář, který je nyní šéf poradcem předsedy vlády Jana Fischera, zatím nechce prozradit, zda se vrátí do politiky pod hlavičkou TOP 09. „Zájmu pana Schwarzenberga si velice vážím,“ řekl jen.

Volební výsledek TOP 09 se ještě nedá předpovídat. V jednom průzkumu 40 % lidí nevyloučilo, že by stranu volilo. Druhý průzkum zase odhadl volební výsledek TOP 09 na pouhá dvě procenta. Kalousek však protestoval, protože část respondentů se vyjadřovala ještě před oficiálním ohlášením vzniku strany.

Sázkové kanceláře věří Kalouskovu projektu víc. Tomu, kdo si vsadí sto korun na to, že se Schwarzenberg probojuje do Sněmovny, vyplatí Fortuna 168 korun. Kdo vsadí stovku proti, dostane o 26 korun více.