× Pohněme s tím. Společně!

Růžička: Měli bychom více dbát na obecné studijní předpoklady

12. 6. 2020

(editovaný přepis rozhovoru s prvním místopředsedou Senátu Jiřím Růžičkou)

Jana PEROUTKOVÁ, moderátorka
A ve vysílání teď vítám dalšího hosta a tím je Jiří Růžička první místopředseda Senátu a ředitel Gymnázia Jana Keplera, dobrý večer. Bavíme se tu hodně o přijímacích zkouškách na střední školy. Vy osobně přikláníte se k jednomu nebo dvěma termínům?

Jiří RŮŽIČKA, 1. místopředseda Senátu /nestr. za TOP 09 a STAN/
Tak já jsem vždycky byl zastáncem více možností.


Jana PEROUTKOVÁ, moderátorka
A za daných okolností?

Jiří RŮŽIČKA, 1. místopředseda Senátu /nestr. za TOP 09 a STAN/

Za daných okolností jsem velice byl srozuměn s tím, že není možné těch termínů dělat víc. I takhle v letošním roce skončí přijímací řízení až někdy v druhé polovině července odhaduji. Takže to rozhodnutí, které učinilo Ministerstvo školství, že bude jenom 1 termín letos, tak je správné i z hlediska hygienického, ale samozřejmě i z hlediska časového, aby se skončilo tak, jak by se skončit mělo. I když jsem byl zastánce více termínů a více možností tak pro letošek chápu, že to bylo správné rozhodnutí.

Jana PEROUTKOVÁ, moderátorka
I když je to přece jen víc stresu, jak pro žáky, tak pro rodiče. Řekněte, jak u zkoušek eliminovat psychickou indispozici a zjistit, tak to skutečnou znalost?

Jiří RŮŽIČKA, 1. místopředseda Senátu /nestr. za TOP 09 a STAN/

Já si myslím, že těch možností je více. V posledních letech se spousta škol vrhla na to, že dělá jenom státní jednotné přijímací zkoušky, ale myslím si, že daleko lepší možnost je dát i v rámci školy nějaké přijímací zkoušky. Řekl bych, že těch možností prověření žáka je několik. Jsou školy, které si svoje vlastní přijímací zkoušky dělají, zaměřují se třeba na obecné studijní předpoklady a k tomu samozřejmě připočítávají výsledky jednotného přijímacího testu. Obecně si myslím, že jednotný přijímací test se ukazuje jako něco, co není úplně správné, protože letos, řekněme, že je 1500 středních škol, kam se musely dělat jednotné přijímací zkoušky, tak přibližně polovina škol neměla ani tolik uchazečů jako měla volných míst. Tam ty zkoušky jsou úplně zbytečné.

Jana PEROUTKOVÁ, moderátorka
Hodně se o tom diskutovalo, kdo měl připravit děti na přijímačky v roce 2020 během koronaviru? Je to úkol rodiny? Je to úkol školy?

Jiří RŮŽIČKA, 1. místopředseda Senátu /nestr. za TOP 09 a STAN/

Nemůžeme přenášet odpovědnost na rodiče, ale zase na druhou stranu víme, že jsou rodiny a rodiče, kteří to berou na svá bedra už několik let předem, snaží se posílat své děti na přípravné kurzy, a to já si myslím, že je úplně špatně. Proto jsem mluvil o tom, že by se mělo víc dbát na obecné studijní předpoklady, než na konkrétní výsledky testů a přijímacích kurzů. Letos se to samozřejmě komplikovalo tím, že žáci nemohli být několik měsíců ve škole. Proto tedy ministerstvo rozhodlo o tom, že první, kdo půjde do škol potom, co se situace trošku uvolní, budou právě ti deváťáci. To myslím, bylo správné rozhodnutí. Dokázalo se ještě ledacos urovnat a srovnat a připravit děti na přijímací testy. Jinak se to dítě připravuje na ty přijímací testy doufám celá léta, a právě proto si myslím, že bychom měli víc dbát na obecné studijní předpoklady.

Podívejte se na celý rozhovor s prvním místopředsedou Senátu Jiřím Růžičkou.

Zdroj: ČT24, 90', 11.6.2020

TOP 09 Facebook Twitter YouTube Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Opletalova 1603/57
110 00 Praha 1

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Vladan Vaněk

tiskový mluvčí

Vladan.Vanek@top09.cz

tel.: 255 790 951

mob.: 608 165 679

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2020  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme