Potřebujeme druhý Janotův balíček

Rozhovor s Miroslavem Kalouskem

22. 10. 2009

* Při projednávání rozpočtu jste apeloval na vládu, aby pro příští připravila druhý Janotův úsporný balíček. Má smysl o tom mluvit, když ještě není ani schválen rozpočet?

Smysl by to mělo. Janotův balíček přispěl k tomu, že se podařilo snížit hrozící obří schodek rozpočtu pro příští rok. Fischerova vláda současně s rozpočtem na příští rok musí stanovit závazné limity a začít připravovat mantinely rozpočtu pro rok 2011. Přitom, jak vyplývá ze střednědobého výhledu, který vláda předkládá s rozpočtem, v příštím roce počítá s deficitem 163 miliard, v roce 2011 ale už 184 miliard! To je nepřijatelné, při očekávaném lepším vývoji ekonomiky je to negativní signál pro zahraniční kapitálové trhy. Proto jsem poprosil vládu, aby se s tím nesmířila, aby předložila takové výdajové limity, které by dávaly alespoň ne-li lepší, tak alespoň stejný deficit. A k tomu musí předložit návrh na změnu rozpočtové legislativy, tedy něco jako druhý Janotův balíček.

* Premiér Fischer ale řekl, že druhý balíček nebude.

Udělat ještě jeden balíček rozpočtové legislativy je nevděčný, ale nutný úkol pro Fischerovu vládu, pokud se nechce smířit, že pro rok 2011 navrhne větší deficit, než bude v roce 2010. To není hodno profesionální úrovně této vlády.

* Nestačí na snížení schodku v roce 2011 očekávaný růst ekonomiky?

Růst HDP to sám o sobě nezachrání. Vládu do rozpočtových schodků netlačí její rozmařilost, nebo že by chtěla popustit uzdu svých vládních výdajů, ale je tlačena rostoucími mandatorními výdaji. Ty pro příští rok trochu přibrzdil právě první Janotův balíček, ale už v roce 2011 tyto výdaje, pokud nepřijmeme protiopatření, expandují dál.

* Měl by ale druhý balíček šanci při rozložení sil ve Sněmovně?

Není možné si každý rok půjčovat 200 miliard. Proto je dobré překousnout ideologické mantinely a ideová tabu a přijmout aktivní opatření pro rozpočet 2011. Vláda, která vzejde z předčasných voleb – a je jedno jaká – bude muset stanovit strategii snižování deficitů. Levicoví politici budou zvyšovat daně. Nelevicové strany budou prosazovat změny na výdajové straně rozpočtu. To rozhodne volič. Každá budoucí vláda, aby mohla aktivně změnit rozpočet, musí mít pro svá řešení vytvořené podmínky.

Jiří Vavroň
Právo, 22. 10. 2009, rubrika: Zpravodajství, strana: 2
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme