Pospíšil: Podzimní volby jsou šancí pro spolupráci pravice

12. 2. 2018

(editovaný přepis rozhovoru s předsedou TOP 09 Jiřím Pospíšilem)

Pavel MALÚŠ, moderátor

KDU-ČSL a TOP 09 jednají o společném postupu pro podzimní senátní a komunální volby. Po dnešní schůzce lidovců a TOP 09, která se týkala hlavně spolupráce těchto subjektů ve sněmovně, uvedl místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek, že tam, kde jsou silné osobnosti, budou křesťanští demokraté o spolupráci dále jednat. Co vás vede k úvahám o společném postupu pro podzimní senátní a komunální volby a jakou formu by měla mít tato podpora? Plánujete společné kandidátky?

Jiří POSPÍŠIL, předseda strany /TOP 09/

Když jsem byl zvolen předsedou TOP 09, tak jsem jasně řekl, že jedna z mých priorit je posílení spolupráce mezi TOP 09, STAN a KDU-ČSL. Dnes jsou tady tři středopravicové subjekty, které mají přibližně podobnou podporu a mají v lecčems podobný program. Do budoucna je logické, že by spolu měly více spolupracovat. Zatím o tom hovoří všichni politici na středopravici, ale nikdo nic konkrétního neudělal. Já bych byl velmi rád, aby byl podzim konkrétní možností, jak tu spolupráci rozvinout a pokusit se v některých obvodech se STAN a případně s KDU-ČSL najít společné vhodné kandidáty a porazit tak kandidáty ANO, případně kandidáty levice a také se pokusit postavit společné projekty i v některých městech v rámci komunálních voleb. Bude to první lakmusový papírek, jestli je středopravice schopna se dohodnout na společných kandidátech a projektech, anebo se tady v Čechách s větší či menší periodou vždycky bavíme o tom, že je zde roztříštěná pravice nebo středopravice a že by měla spolupracovat. Všichni to chtějí, ale nikdo pro to nic nedělá. Já se o to pokouším a doufám, že se to částečně na podzim podaří.

Pavel MALÚŠ, moderátor

Jmenoval jste další dva subjekty. Ve sněmovně ale v současnosti vidím čtyři demokratická uskupení s programovým ukotvením napravo od středu. Připouštíte tedy obdobnou kooperaci také s hnutím STAN a ODS?

Jiří POSPÍŠIL, předseda strany /TOP 09/

Zatím o tom ještě nejednáme. Dnes jsme se potkali s lidovci a já jsem na konci té schůzky lidovce vyzval, abychom začali jednat. V nejbližší době se potkám se zástupci lidovců, kteří mají na starosti senátní volby, abychom si vyměnili informace, kdo kde koho chce do senátních voleb postavit a v jaké síle. To samé děláme a chceme dělat i se STAN, který je TOP 09 nejbližší. Už jsem také hovořil se zástupci ODS, kteří mají na starosti senátní volby a během tří týdnů se potkáme a řekneme si, jestli nějaké průsečíky jsou. Je ale logické, že ODS je dnes silnější, než jsou tyto tři menší strany a u těchto tří stran bude větší snaha se domluvit, než u ODS. Mimo jiné je třeba si říci, že tyto tři strany jsou součástí takzvané Evropské lidové strany v Evropském parlamentu a vytváří společnou českou delegaci. To znamená, že k sobě díky pohledu na Evropskou integraci mají blíže. Téma členství v Evropské unii je v tuto chvíli, kdy pan Okamura s panem Babišem připravují referendum, které se může týkat i vystoupení z Evropské unie, daleko naléhavější.

Pavel MALÚŠ, moderátor

KDU-ČSL loni v létě na poslední chvíli zrušila už domluvený společný volební projekt s hnutím STAN. Nemáte strach, že se něco podobného může opakovat i v případě spolupráce s TOP 09? 

Jiří POSPÍŠIL, předseda strany /TOP 09/

Myslím si, že spolupráci musíme vyzkoušet právě na menších projektech. Letnímu projektu STAN a KDU-ČSL jsem fandil. Ten projekt byl velmi ambiciózní, ale neměl velkou podporu obou politických subjektů. Pokud bychom chtěli za čtyři roky spolupracovat v parlamentních volbách, tak je třeba si to vyzkoušet právě v Senátu a v některých městech a obcích. Tady se ukáže, jestli je spolupráce jen oblíbenou písničkou pravicových politiků, anebo jsme schopni se na něčem domluvit. Pokud se to na podzim v některých místech nepodaří, pak jsem přesvědčený, že je spolupráce sice hezkou písničkou, ale není bohužel možná. Takže já to beru jako velmi významný lakmusový papírek, jestli jsme alespoň v některých obvodech a v některých městech schopni se domluvit.

Zdroj: Den v 60 minutách, ČRo Plus, 9. 2. 2018

ŠTÍTKY

Osobnosti:
Jiří Pospíšil
TOP 09 Facebook Twitter YouTube G+ Instagram

KONTAKTUJTE NÁS

CELOSTÁTNÍ KANCELÁŘ TOP 09

Michnův palác, budova č. 2
Újezd 450/40
118 00 Praha 1 - Malá Strana

info@top09.cz
ID datové schránky: 86ttzqc
telefon: 255 790 999
fax: 255 790 899

 

TISKOVÉ ODDĚLENÍ

Lenka Brandtová

tisková mluvčí TOP 09

lenka.brandtova@top09.cz

tel.: 255 790 932

mob.: 606 709 954

REGISTRACE PRO NOVINÁŘE

PODPOŘTE NÁS

JAK FINANČNĚ
PODPOŘIT TOP 09?

 

TRANSPARENTNÍ ÚČET
TOP 09 PRO DARY

 

TRANSPARENTNÍ
VOLEBNÍ ÚČET PRO EP

  

TRANSPARENTNÍ ÚČET
PRO KOMUNÁLNÍ VOLBY

 

FAKTURAČNÍ ÚDAJE
A BANKOVNÍ SPOJENÍ

IČ: 71339728
DIČ: CZ71339728
(nejsme plátci DPH)
č. účtu: 10909090 / 5500

Váš názor

Copyright © 2009-2019  TOP 09  |  Všechna práva vyhrazena

Nastavení cookies |  Osobní údaje |  Informace o webu |  Mapa stránek

nEUhneme
Karel Schwarzenberg:Chci, abychom byli v hlavním proudu Evropské unie.
Děkujeme