Poláček: Z čápa ostřížem a za naše peníze

18. 5. 2016

Současný ministr financí a předseda hnutí ANO Andrej Babiš by rád vlastnil a organizoval ještě více než doposud. Dokonce více, než mnozí čekali. Mnoho voličů hnutí ANO při volbách zastávalo názor, že díky svému bohatství již nebude mít potřebu ujídat ze společného koláče státního rozpočtu. Nikdo však zřejmě nepomyslel na to, že by naopak mohl mít zájem udržovat vše pod kontrolou a pod svou taktovkou. A to i takové věci, jako je jeden z výdobytků tohoto století – každodenní přístup k internetu.

Úřad Andreje Babiše si bude hrát na Velkého bratra, který bude jako ostříž hlídat a kontrolovat (v oblasti hazardu) vše, co je na internetu nejen nebezpečné. Sněmovna v polovině dubna schválila novou regulaci a zdanění hazardu a obsahuje také možnost blokovat webové stránky s nepovoleným obsahem. Operátoři upozorňují, že to prodraží internet. Informatici říkají, že to stejně nelegální hazard neomezí. Odborníci potvrzují, že jinde tohle nefunguje.

O co vlastně přesně jde? Ministerstvo financí dostalo možnost regulovat a kontrolovat stránky na internetu, které budou moci zablokovat. Kritici se oprávněně bojí cenzury svobody na internetu. Mezi nimi figuruje i poslanec klubu TOP 09 a Starostové, Jan Farský, který sice před pěti lety sám tento zákon navrhoval, ale nakonec od něj odstoupil po lavině negativních komentářů a zpráv ze strany občanů. Dle jeho slov, Ministerstvo obrany ČR také nekontroluje nelegální obchod se zbraněmi. Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR neblokuje stránky s dětskou pornografií. Od toho je přece policie a hlavně soudy. Nicméně Ministerstvo financí ČR takovou pravomoc chtělo. Uvidíme, do jaké role se Andrej Babiš dostane příště. Také uvidíme, kam až dosáhne jeho touha vlastnit, kontrolovat a regulovat.

Jaroslav Poláček, expert TOP 09 pro informační technologie

zdroj: echo24.cz, 17. 5. 2016

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme