Otys: Prezident si do ústavy balí tlačenku

Místopředseda TOP 09 Lukáš Otys v rozhovoru pro deník FORUM 24 jasně říká, že je nutné vrátit se k dodržování pravidel právního státu. Sám se momentálně pohybuje v rámci kampaně v Karlovarském kraji, a tak popisuje, jaké jsou rozdíly ve vnímání aktuálních problémů v Praze a v regionech.

29. 9. 2021

Asi nejvýraznější fotografií posledních dní je obrázek prezidenta Miloše Zemana opouštějícího nemocnici po údajném rekondičním pobytu. Vidíme na ní těžce nemocně působícího muže. Myslíte, že se tento obraz dá interpretovat i na českou demokracii před volbami?

Bohužel ano, vnímám to podobně jako vy a jako každý, komu skutečně leží na srdci budoucnost demokracie v Česku. Máme za sebou osm let, kdy nám vládl bývalý estébák společně s prezidentem, který používá ústavu jen jako podtácek pro tlačenku. Bohužel oba dávají signál do společnosti, že zákony neplatí pro všechny, že lež a vychloubání je norma a že posílat si peníze státu přímo do svých firem je v pořádku.

Pokud má česká demokracie opět nabrat na síle, co podle vás je třeba okamžitě udělat a na co je třeba se zaměřit v dlouhodobém horizontu?

Rozhodně je nutné se co nejrychleji vrátit k pravidlům právního státu. Tedy takového státu, kde se dodržují zákony, respektují se demokratické zásady a ministři nepracují jen ve prospěch firem svého šéfa. Dlouhodobě je potřeba, aby nastupující politici byli vzorem pro společnost v dodržování zákonů, slušnosti, kultivovanosti a aby se obnovila důvěra ve spravedlnost. To jde nyní velmi obtížně, když všichni vidí například průtahy v kauze Čapí hnízdo.

Jedna věc je pražský pohled na stav věcí veřejných. Vy se ale teď v rámci volební kampaně často pohybujete po Karlovarském kraji. Jak se regionální problémy odlišují od těch pražských?

Ze zkušenosti se liší velmi, asi daleko více, než si Praha dokáže představit. V regionu se řeší každodenní problémy. Výše výplat, odliv mladých lidí pryč z kraje, dostupnost nebo spíše nedostupnost zdravotní péče. Velkým tématem jsou vybydlené domy a ruiny různých objektů, které by mohly sloužit jako místa pro výstavbu bytových domů pro mladé, matky samoživitelky nebo seniory. Samozřejmě se vyskytují i lokální problémy jako například snaha o rozšíření těžby kaolínu, což by byl obrovský zásah do místního životního prostředí.

Dá se tedy říct, že pořád platí pověstný povzdech zemědělce, který v listopadu 1989 do televize pronesl památnou větu „My na venkově nevíme, co vy v té Praze blbnete?“ Jinak řečeno, zdá se vám, že je pražská politika odtržená od reality?

Úplně odtržená ne. Jen někteří poslanci velmi rychle zapomenou, odkud jsou. Špatným příkladem jsou zrovna poslanci z našeho kraje. Když mohli hlasovat pro změnu horního zákona, který by Moravskoslezskému, Ústeckému a právě našemu Karlovarskému kraji přerozdělil peníze z těžby hnědého uhlí, tak čtyři z pěti byli proti (ANO a SPD) a pirát Petr Třešňák nepřišel na hlasování. Přišli jsme tak o 45 milionů pro Karlovarský kraj.

Z průzkumů dlouhodobě vychází, že nejsilnějšími tématy letošních voleb jsou zdravotnictví, ekonomická situace a bytová problematika. Té poslední se v poslední době hodně věnujete – potvrzuje se z vaší zkušenosti a z kontaktu s voliči to, co říkají průzkumy?

Víceméně ano. Jen některé strany se snaží mezi lidi vsunout ještě téma migrace. Bohužel se jim to z části daří. Přitom to opravdu není téma. Nemáme za kopcem davy migrantů, kteří chtějí nelegálně jít do naší země. Je to jen nechutné strašení, které není založené na realitě. Vážně je nicméně vnímaný problém bydlení.

V čem se liší bytové problémy v Praze, ostatních městech a v regionech?

V Praze rostou ceny nejrychleji v zemi a nemají tendenci se zastavit. Ať je to z důvodu větší snahy investovat do nemovitostí nebo nedostatečnou výstavbou. V mém regionu jsem se setkal spíše s názorem, že není kde stavět, nebo hodně obecních bytů obývají neplatiči a byty pak chybí pro slušné lidi, kteří jsou připraveni dodržovat pravidla.

Má tato situace vůbec nějaké řešení – pokud pomineme divoké plány různých aktivistů?

Určitě má řešení. Ať už jde o využívání nepoužitých brownfieldů či rychlejší stavební řízení včetně jeho digitalizace. Ale také je nutné motivovat investory například rychlejšími odpisy u výstavby nájemního bydlení nebo snížením DPH na rekonstrukci a výstavbu standardních bytů. Zjednodušení je potřeba docílit i u podmínek pro spolupráci samospráv a soukromých firem nebo u státní podpory pro výstavbu městských a obecních bytů.

Vraťme se ještě k předvolební situaci: předvolební průzkumy naznačují, že většinu by v nové sněmovně mohlo mít hnutí ANO a Okamurovo SPD. Máme se tedy strachovat, že Česko bude pokračovat směrem k iliberální demokracii maďarského či polského typu?

Obávám se, že pokud bude mít většinu ANO s SPD a komunisty nebo Přísahou, tak nás čeká další destrukce demokracie, návrat do socialistické minulosti a příklon k Východu. Snažíme se tomu zabránit, ale samozřejmě bude záležet na lidech, jak budou volit a kdo získá jejich důvěru.

Jak velkou roli podle vás pro rozhodování voličů hrají témata jako podpora sňatků gayů?

Přiznám se, že je to spíše téma twitterové bubliny a Prahy. Nesetkal jsem v Karlovarském kraji s tím, že by to někdo bral jako téma, dle kterého se rozhodne, koho bude volit. Sám jsem pro manželství pro všechny a jsem rád, že v celé koalici na to máme názor, že hlasování bude otázkou rozhodnutí a svědomí každého z nás osobně.

Zdroj: Forum24.cz, Johana Hovorková, 29.9.2021

Štítky
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme