ODS kolem rozpočtu předvedla plačtivé melodrama

Rozhovor s Miroslavem Kalouskem

11. 12. 2009
* ODS nazvala rozpočet triumfem populismu. Obratem umožnila jeho schválení kvůli hrozbě provizoria. Odpovědnost shodila na vládu. Jak si vysvětlujete tento postup?

Skutečný důvod, proč ODS umožnila schválit rozpočet, o němž lze oprávněně říci, že je vítězstvím populismu, nechápu. Stejně tak nechápu to její uplakané melodrama. Údajný klíčový argument, že hrozí rozpočtové provizorium, je totiž falešný a nepravdivý a ODS to dobře ví. Ve Sněmovně jsme totiž letos přijali novelu jednacího řádu, která umožňuje návrh zákona o státním rozpočtu projednat během pěti dnů. Takže poté, co prošly ve Sněmovně úplně všechny návrhy levice, kdybychom spolu s ODS zabránili přijetí celého rozpočtu, nezbylo by nic jiného než sednout ke stolu a domluvit kompromis. Vláda do deseti dnů mohla předložit nový návrh, pět dnů by bylo na projednávání a před koncem roku mohl být předložen ke schválení jiný rozpočet. Nebyl by ideální, ale nebyla by to taková hrůza. Tedy žádná strana by nevyhrála, ale také neprohrála deset nula. Toho si ODS byla vědoma. Proto nechápu, když jsme se s ní cítili být spoluhráči na jednom hřišti s jedním cílem, proč najednou hřiště opustila. Nevím, zda tam byla tajná dohoda s ČSSD, či zda sehrála roli neochota pracovat mezi vánočními svátky.

* Mirek Topolánek nazval rozpočet děsivým. Premiér Fischer by měl podle něj zvážit další existenci svého kabinetu...

To je dosti neuvěřitelný výrok. Fischerova vláda nedisponovala jako ODS 78 hlasy, které si při klíčovém hlasování vypnula, a tak umožnila rozpočtu projít. Rozpočet přece schválila ODS, nikoli Fischerova vláda! Kdybychom tuto podivnou logiku předsedy ODS dotáhli do konce, pak by měli zvážit svoje mandáty poslanci za ODS. K tomu je nevyzývám, jen poukazuji na podivnou logiku.

* Nevadí vám spíše, že ODS „vyjela“ i proti TOP 09?


Neumím to komentovat, my jsme jasně řekli, že chceme podpořit rozpočet Fischerovy vlády. Rozpočet, který byl přijat, jsme podpořit nemohli, protože to nebyl rozpočet Fischerovy vlády, ale rozpočet Jiřího Paroubka. Ještě několik hodin před hlasováním jsme jasně a společně řekli, že projdou -li některé pozměňovací návrhy, které cupují Janotův balíček a zvyšují deficit, rozpočet nepodpoříme. ODS společný zápas opustila.

* V rozpočtu se přesunulo 12 miliard. Stojí tolik politického povyku za jedno procento celého objemu peněz? Navíc podle ČSSD se deficit nezmění.


Deficit se samozřejmě zvýší, protože nově navržené výdaje jsou hrazeny z mandatorních výdajů, jako jsou důchody, nemocenská, obsluha státního dluhu, které nakonec budu muset být vyplaceny v původní výši. Mně na tom všem ale hlavně vadí falešný signál, který politická reprezentace vysílá veřejnosti, že vše jde nějak uhrát. My se takovouto politikou blížíme k maďarskému modelu, kde nakonec státu skutečně chybějí peníze. Pokud se mu budeme chtít vyhnut, tak jakákoli politická reprezentace bude muset udělat podstatně tvrdší kroky, než je Janotův úsporný balíček. Proto změkčovat či rušit úsporná opatření je falešná hra s veřejností. Nechápu, proč ČSSD a ODS s veřejností tuto hru hrají.
Jiří Vavroň
Právo, 11. 12. 2009, Rubrika: Zpravodajství, Str: 2
Štítky
Osobnosti: Miroslav Kalousek
Chcete ZNÁT nejnovější TOP zprávy?
odebírejte náš
newsletter
TOP 09
Děkujeme